Trwa ładowanie...

Walka o dobre imię Bolka i Lolka

Walka o dobre imię Bolka i LolkaŹródło: Inne
d38fjz2
d38fjz2

Grupa bielszczan protestuje przeciwko użyciu przez niemieckie środowiska gejów i lesbijek postaci Bolka i Lolka w reklamie warszawskich Dni Równości.

Zawiązali oni Inicjatywę Obrony Wizerunku Bolka i Lolka Bielsko-Biała 2006. Zaczną zbierać podpisy pod petycją do polskich władz, by sprzeciwiły się wykorzystywaniu bohaterów kreskówki w reklamie imprezy.

Poinformował o tym Andrzej Plewniak, założyciel Inicjatywy. Dodał, że zrzesza ona obecnie 16 osób, wśród których są m.in. właściciele praw majątkowych do postaci Bolka i Lolka, samorządowcy i ludzie bielskiej kultury.

Plewniak powiedział, że w petycji, którą otrzymają jeszcze przed Dniami Równości parlamentarzyści oraz resorty: spraw wewnętrznych, sprawiedliwości i edukacji, inicjatorzy akcji zwrócili uwagę na niestosowność wykorzystywania symboli do celów, do których nie zostały stworzone. Chcą, by polskie władze sprawiły, aby w Paradzie Równości oraz w materiałach ją reklamujących, nie był wykorzystywany wizerunek Bolka i Lolka. Domagają się także zagwarantowania ochrony praw i wolności światopoglądowej ogółu obywateli, w szczególności dzieci, przed działaniem mającym charakter agresji światopoglądowej.

Postacie z kreskówek reklamowały udział przedstawicieli niemieckich mniejszości seksualnych w warszawskich Dniach Równości. Wizerunki Bolka i Lolka zamieszczone zostały na okładce berlińskiego pisma dla gejów i lesbijek „Siegessaeule”, a także w materiałach reklamujących wyjazdy do Polski na Dni Równości, które oferuje jedno z biur turystycznych w stolicy Niemiec.

d38fjz2

Użycie wizerunku bohaterów kreskówki oburzyło właścicieli majątkowych praw autorskich.
– Postacie Bolka i Lolka zostały użyte bez naszej zgody. Na dodatek Bolek został zniekształcony i zamieniony w kobietę, co jest niedopuszczalne – powiedział Roman Nehrebecki, syn Władysława Nehrebeckiego, pomysłodawcy przygód Bolka i Lolka.

Właściciele praw autorskich do postaci Bolka i Lolka zlecili już niemieckiej kancelarii prawniczej zbadanie sprawy.

Warszawskie Dni Równości rozpoczną się 10 czerwca Paradą Równości.

d38fjz2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38fjz2

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj