Trwa ładowanie...

"Panie Putin, ta Moskwa taka ładna, po co to burzyć?". Wałęsa mówi, jak rozmawiać z Rosją

Były prezydent Lech Wałęsa uważa, że Zachód zbyt łagodnie rozmawia z Putinem. - Z nim trzeba twardo. Pokazać mu, że możemy go zniszczyć. Jak to zrozumie, siądzie do pokojowych rozmów - mówi Wałęsa WP.

Lech Wałęsa z Borysem Jelcynem w Moskwie w 1992 r. Lech Wałęsa z Borysem Jelcynem w Moskwie w 1992 r. Źródło: eastnews, fot: Wojtek Laski
d241hfg
d241hfg

Sebastian Łupak: Z dzisiejszej perspektywy pokojowe wyjście Armii Czerwonej z Polski w latach 1991-93 wydaje się cudem. Był pan wtedy prezydentem. Jak udało się tego dokonać?

Lech Wałęsa: Miałem bardzo trudną sytuację – musiałem wyprowadzić wojska sowieckie z Polski. Z Jelcynem rozmawiałem krótko i na temat. Miałem go w Warszawie i powiedziałem mu: "Informuję pana, że ja wychodzę z Układu Warszawskiego i wchodzę do NATO. Ja pana nie pytam, ja pana informuję. Ja chcę mieć dobre stosunki z panem i Rosją, ale ja tu jestem prezydentem i ja tu podejmuję decyzje, a nie pan".

Elektryk załatwił sprawę. Wtedy USA zrozumiały, że my naprawdę możemy wejść do NATO. Amerykanie z początku w ogóle w to nie wierzyli, nie zakładali tego.

Nie było problemów?

Powiedziałem Jelcynowi: "Co to za wojsko pan tu w Polsce masz? Przecież te wasze samochody, jak przyjdzie wojna, to co drugi nie zapali. To nie ta technologia, stara elektronika".

d241hfg

Ale Jelcyn – cwaniaczek – chciał w miejsce baz zostawić takie zakamuflowane grupy. On mi mówi, że oni zostaną pod Szczecinem i będą tam rzekomo robić pustaki. Ja mówię: tam po pierwsze nie ma wody, po drugie nie ma piachu, więc jakie pustaki chcesz pan tam robić?! Napiszmy w traktacie inaczej: będziemy współpracować gospodarczo, ale tam, gdzie Polsce będzie się to opłacało. Jelcyn przyjmował te moje proste argumenty.

Ale Putin to nie Jelcyn. Jak z nim rozmawiać?

Putin nie przystaje do nowych czasów. On się zatrzymał w XX w., co widać po tym, jak prowadzi wojnę, jak zagarnia ziemię, podbija kraje czołgami, morduje. My, na Zachodzie, chcemy z nim grać w szachy, a on chce z nami boksować. Trzeba mu pokazać, że my też możemy przejść na boks, choć trzeba mieć nadzieję, że jednak zostaniemy przy szachach – przy metodach pokojowych.

No i jak z takim bokserem rozmawiać?

Trzeba twardo. Co pan podskakujesz? Co pan masz za rakiety? Zobacz pan nasze. Jak panu przydzwonimy, to się pan nie pozbierasz. Panie Putin, ta Moskwa taka ładna, po co to burzyć? Naprawdę pan tego chcesz?

d241hfg

Straszyć go potencjałem militarnym NATO?

A jak inaczej go przekonać? Trzeba wysłać delegację rosyjską na Zachód. Niech oni sprawdzą, niech zobaczą te amerykańskie rakiety. Niech zobaczą, że go zdmuchniemy. Tak się rozmawia: pan uruchomił czołgi i rakiety, to zobacz pan, ile my mamy rakiet. My mamy lepsze rakiety i możemy pana zniszczyć. Nie zmuszaj nas pan do tego. Proponujemy panu szachy – czyli pokojowe rozwiązania. Wtedy on się musi poddać.

Tak trzeba z nim rozmawiać. Dajcie mi upoważnienia, a ja sobie z Putinem poradzę. Ja to załatwię.

a WP
Lech Wałęsa i Leymah Gbowee, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla 2011 z Liberii Źródło: WP

Lech Wałęsa spotkał się dziś w swoim biurze w Gdańsku z Leymah Gbowee z Liberii, laureatką Pokojowej Nagrody Nobla 2011. Pani Gbowee przewodziła w czasie wojny domowej w Liberii (1999-2003) Akcją Kobiet Na Rzecz Pokoju. Wałęsa oraz Gbowee wezwali Putina, by usiadł do stołu negocjacji i wyrzekł się przemocy. - Szachy są lepsze od boksu - zapewnili wspólnie.

ZOBACZ TEŻ: "Nieobliczalny". Ekspert o tym, co może zrobić Putin

d241hfg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d241hfg

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj