Trwa ładowanie...
tatarak
23-04-2010 13:42

Wajda zekranizuje Tatarak Iwaszkiewicza

Wajda zekranizuje Tatarak IwaszkiewiczaŹródło: Inne
d3ao9zd
d3ao9zd

W maju lub czerwcu rozpocząć się mają zdjęcia do nowego filmu w reżyserii Andrzeja Wajdy - ekranizacji opowiadania Tatarak Jarosława Iwaszkiewicza . Główną rolę zagra Krystyna Janda.

Wajda powiedział, że będzie to film kinowy, składający się z dwóch połączonych w jedną całość części. Pierwsza część powstanie w oparciu o Tatarak Iwaszkiewicza , druga - na podstawie tekstu, który napisała Olga Tokarczuk .

– Po filmie politycznym, takim jak „Katyń”, rozstałem się raz na zawsze i z przeszłością, i z tego rodzaju tematami – powiedział Wajda.

Jak tłumaczył, o zekranizowaniu Tataraku myślał od lat.
– Udało mi się już pracować nad tekstami Iwaszkiewicza , gdy realizowałem „Brzezinę” i „Panny z Wilka”. Teraz wracam do Iwaszkiewicza. Do tematów, które - wydaje mi się - są odwieczne – powiedział Wajda.

d3ao9zd

Według reżysera, film będzie gotowy najprawdopodobniej jesienią. Wajda chce, żeby autorem zdjęć był Paweł Edelman.

Główną bohaterką opowiadania Tatarak jest doktorowa Marta, starzejąca się, doświadczona życiem kobieta, borykająca się z nudą i wspomnieniami.Przypadek sprawi, że do Marty na moment powróci młodość, kobieta przypomni sobie, czym jest miłość, a nawet - fizyczna fascynacja. Niestety, przygoda ta będzie miała dramatyczny finał. Tatarak to m.in. opowieść o przemijaniu i dojmującym poczuciu utraty.

W piątek w Warszawie Andrzej Wajda wziął udział w uroczystej inauguracji przeglądu filmowego „Polska Szkoła Filmowa po 50 latach”. Przegląd potrwa do niedzieli, pokazy filmów będą się odbywać w warszawskim kinie Muranów.

To element trwających od kwietnia 2007 r. ogólnopolskich obchodów 50-lecia Polskiej Szkoły Filmowej (PSF), czyli nurtu rozwijającego się w polskim kinie w drugiej połowie lat 50., reprezentowanego m.in. przez filmy Andrzeja Wajdy, Jerzego Kawalerowicza, Andrzeja Munka, Tadeusza Konwickiego i Wojciecha Jerzego Hasa. Za symboliczny początek PSF uważany jest „Kanał” Wajdy.

W programie przeglądu „Polska Szkoła Filmowa po 50 latach” są m.in.: „Pętla” i „Pożegnania” Hasa, „Ostatni dzień lata” Tadeusza Konwickiego oraz „Eroica” Munka. W piątek minęło dokładnie 50 lat od polskiej premiery filmu „Eroica”.

Organizatorzy przeglądu to Polski Instytut Sztuki Filmowej i Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.

d3ao9zd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ao9zd

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj