Trwa ładowanie...
bartoszewski
23-04-2010 13:46

Władysław Bartoszewski wśród laureatów nagrody Komitetu Trójkąta Weimarskiego

Władysław Bartoszewski wśród laureatów nagrody Komitetu Trójkąta WeimarskiegoŹródło: AFP
d2olowy
d2olowy

Były szef polskiej dyplomacji, minister w kancelarii premiera Władysław Bartoszewski odebrał w Weimarze nagrodę imienia Adama Mickiewicza, przyznawaną przez Komitet Wspierania Współpracy Polski, Francji i Niemiec w ramach Trójkąta Weimarskiego.

* href="http://ksiazki.wp.pl/wiadomosci/id,30970,wiadomosc.html"> PRZECZYTAJ WYWIAD Z WŁADYSŁAWEM BARTOSZEWSKIM * PRZECZYTAJ WYWIAD Z WŁADYSŁAWEM BARTOSZEWSKIMhref> Bartoszewski był jednym z trzech laureatów. Nagrody, przyznane za zasługi dla poprawy stosunków polsko-francusko-niemieckiej, odebrali również niemiecki historyk Rudolf von Thadden oraz francuski germanista Jerome Vaillant.

Jak podkreślił przewodniczący komitetu Klaus-Heinrich Standke, wyróżnione w piątek osoby przez dziesięciolecia w szczególny sposób pracowały na rzecz dialogu pomiędzy trzema krajami w centrum Europy.

- Ich zaangażowanie i wkład w naukę oraz szkolnictwo wyższe w znaczący sposób przyczyniły się do pojednania Niemiec, Francji i Polski - zaznaczono w komunikacie prasowym.

d2olowy

Standke, cytowany przez agencję dpa, dodał, że cieszy się, iż w minionych miesiącach udało się wyjaśnić nieporozumienia pomiędzy Polską a Niemcami. Zapowiedziane na wiosnę spotkanie szefów MSZ państw Trójkąta Weimarskiego będzie nowym impulsem dla tego forum współpracy trzech państw - ocenił Standke.

Nagroda im. Adama Mickiewicza przyznawana jest od 2006 roku. Jej pierwszymi laureatami byli inicjatorzy Trójkąta Weimarskiego, byli ministrowie spraw zagranicznych Krzysztof Skubiszewski, Hans-Dietrich Genscher i Roland Dumas.

Komitet Wspierania Współpracy Francusko-Niemiecko-Polskiej w ramach Trójkąta Weimarskiego powstał w 2002 roku. Jego zadaniem jest uzupełnianie platformy politycznej Trójkąta Weimarskiego poprzez przyczynianie się do zbliżenia między obywatelami trzech krajów we wszystkich dziedzinach życia.

d2olowy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2olowy

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj