Trwa ładowanie...
bartoszewski
23-04-2010 13:34

Władysław Bartoszewski o Nadżibie Mahfuzie

Władysław Bartoszewski o Nadżibie MahfuzieŹródło: Inne
d2170ym
d2170ym

Były minister spraw zagranicznych Władysław Bartoszewski powiedział, że zmarły w środę w wieku 94 lat egipski pisarz Nadżib Mahfuz, laureat Nagrody Nobla, był symbolem odwagi i niezależności duchowej oraz wielkim, niespotykanym autorytetem.

Władysław Bartoszewski opowiedział o swym spotkaniu z pisarzem w 1995 roku w Kairze, gdzie przebywał z oficjalną wizytą jako ówczesny szef MSZ. Mahfuz był wówczas w ciężkim stanie po zamachu ze strony islamskich fundamentalistów, z którego cudem ocalał.

Były szef polskiej dyplomacji podkreślił, że mimo iż składał w Egipcie oficjalną wizytę, bardzo zależało mu na prywatnym spotkaniu z Mahfuzem, gdyż sam – także jako człowiek pióra – chciał mu przekazać wyrazy solidarności i szacunku.

d2170ym

– Nadżib Mahfuz był człowiekiem-symbolem, pierwszym arabskim pisarzem nagrodzonym Noblem. Co najważniejsze zaś, miał ogromny autorytet, o który niełatwo wśród nie-dyktatorów i nie-generałów w Afryce oraz wśród ludzi spoza kół politycznych. Tam autorytety wśród intelektualistów należą do rzadkości. To spotkanie było dla mnie wielkim, niezwykle ważnym przeżyciem oraz gestem, w którym wyraziłem swój wielki szacunek i podziw dla jego intelektualnej odwagi* – dodał Władysław Bartoszewski .*

Władysław Bartoszewski spotkał się z Mahfuzem w lipcu 1995 roku w hotelu położonym niedaleko piramid w Gizie.

Pisarz bardzo powoli powracał wówczas do zdrowia po tym, jak kilka miesięcy wcześniej usiłowali go zabić islamscy radykałowie, którzy widzieli w nim - orędowniku tolerancji i umiarkowania - swego wroga. Na twarzy i na szyi miał jeszcze ślady ran i opatrunki, mówił z wielkim trudem i wyraźnie cierpiał. Był jednocześnie bardzo wzruszony tym, że o spotkanie z nim zabiegał polski minister spraw zagranicznych.

d2170ym
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2170ym

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj