Trwa ładowanie...
bartoszewski
23-04-2010 13:53

Władysław Bartoszewski laureatem nagrody im. Rychezy

Władysław Bartoszewski laureatem nagrody im. RychezyŹródło: PAP/EPA
d2olowy
d2olowy

Były szef polskiej dyplomacji, pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego Władysław Bartoszewski został w piątek wyróżniony nagrodą im. królowej Rychezy, ufundowaną przez rząd niemieckiego landu Nadrenia Północna-Westfalia.

Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w opactwie Brauweiler w Pulheim i stanowiła część obchodzonego w Nadrenii od 30 sierpnia do 6 września tygodnia polsko-niemieckiego.

Nagrodę im. królowej Rychezy, dotowaną kwotą 10 tys. euro, przyznano po raz pierwszy. Ma być wyróżnieniem dla osobistości o szczególnych zasługach dla porozumienia polsko-niemieckiego.

W komunikacie dotyczącym piątkowej uroczystości rząd Nadrenii Północnej-Westfalii podkreśla, że porozumienie i pojednanie są centralnym elementem relacji z Polską. Przypomniano o związkach historycznych, które łączą zachodnioniemiecki land i Polskę, w tym o napływie polskich rodzin w XIX w. do regionu, gdzie rozwijał się przemysł wydobywczy i stalowy.

d2olowy

„Z czasem kultury się ze sobą stopiły, ale korzenie nie zostały zapomniane. Powodzenie integracji jest ważną częścią historii Nadrenii Północnej-Westfalii i oznaką ścisłego związku z Polską” - zaznaczono w komunikacie.

Symbolem tych powiązań jest również pierwsza królowa Polski Rycheza (ok. 993-1063), żona Mieszka II. Pochodziła z nadreńskiego rodu Ezzonów, należącego najwyższej arystokracji niemieckiej. Małżeństwo Mieszka II i Rychezy miało przypieczętować porozumienie zawarte podczas Zjazdu Gnieźnieńskiego przez jej wuja cesarza Ottona III i Bolesława Chrobrego. Z Rychezą do Polski przypłynęła fala duchowo-kulturowych wpływów Nadrenii.

Ostatnie 16 lat życia, po opuszczeniu Polski, spędziła w klasztorze benedyktyńskim Brauweiler, ufundowanym przez jej rodziców.

d2olowy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2olowy

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj