Trwa ładowanie...
folklor
23 kwietnia 2010, 13:34

W Żywcu Festiwal Folkloru Górali Polskich

W Żywcu Festiwal Folkloru Górali PolskichŹródło: Inne
d1vzcyb
d1vzcyb

Występ Białodunajcowian z Białego Dunajca zainaugurował w Żywcu 37. Festiwal Folkloru Górali Polskich, który odbywa się pod auspicjami 43. Tygodnia Kultury Beskidzkiej.

Do 3 sierpnia w imprezie wystąpi 21 polskich zespołów folklorystycznych. Ubiegają się o główną nagrodę festiwalu – Złote Żywieckie Serce i 5 tysięcy złotych.

Podczas festiwalu wystąpią zespoły z wszystkich rejonów górzystych Polski. Wśród nich będą utytułowane zespoły: Spod Kicek z Mordarki w powiecie limanowskim, który wywalczył główny laur imprezy w 2000 roku, a także Zespół Regionalny Brenna z Brennej w Beskidzie Śląskim, który triumfował dwukrotnie: w 1999 i 2001 roku. Brenna otrzymała także w 1997 roku Złotą Ciupagę Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.

Podczas festiwalu jurorzy wybiorą także zespoły, które wezmą udział w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.

Festiwal Folkloru Górali Polskich odbywa się w Żywcu od 1970 roku. Jest to największe spotkanie polskich górali: zespołów, kapel, śpiewaków, instrumentalistów, twórców sztuki ludowej, specjalistów folklorystów i kochającej góralski folklor publiczności. Festiwal ma na celu kultywowanie i upowszechnianie bogactwa kultury ludowej wszystkich górskich grup etnicznych oraz grup i enklaw tworzących i działających na terenie gór i terenach podgórskich.

Koncerty folklorystyczne trwają na pozostałych festiwalowych scenach: w Makowie Podhalańskim, Oświęcimiu, Wiśle i Szczyrku.

Tydzień Kultury Beskidzkiej nawiązuje do przedwojennego Święta Gór. Pierwsza edycja TKB odbyła się w 1964 roku i był to wówczas jedynie przegląd zespołów regionu cieszyńskiego wzbogacony o zespoły z Podhala i Zaolzia. W następnych latach do imprezy dołączały kolejne miejscowości.

d1vzcyb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vzcyb

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj