Trwa ładowanie...

W wieku 92 lat zmarł Brian W. Aldiss, brytyjski pisarz science fiction, jeden z ostatnich wielkich mistrzów

Brian Aldiss był krytykiem i historykiem SF, autorem ponad 80 książek, w tym niezapomnianych – ”Cieplarni”, ”Non stop”, trylogii ”Helikonia”, ”Siwobrody”, ”Mroczne lata świetlne”. Ale też setek fantastycznych opowiadań. Wielokrotnie za swoją twórczość nagradzany. Żeby wymienić, że był pięciokrotnym laureatem British SF Award.

W wieku 92 lat zmarł Brian W. Aldiss, brytyjski pisarz science fiction, jeden z ostatnich wielkich mistrzówŹródło: Writer Pictures, fot: Geraint Lewis
dshmyyk
dshmyyk

Na podstawie jego opowiadań o zdolnym do miłości chłopcu-robcie, który mieszka z prawdziwą rodziną, Steven Spielberg nakręcił film ”Sztuczna inteligencja”.

18 sierpnia Aldiss obchodził urodziny, zmarł tej samej nocy, spokojnie we śnie. O czym poinformowali agent Curtis Brown i syn autora Tim Aldiss.

Aldiss pisał z pasją, tworzył plastyczne światy. Na jego książkach wychowały się pokolenia.

dshmyyk

Helikonia: ”(…) Jak przyrośnięte do grzbietów bijajaków, fagory zwróciły posępne, bycze twarze ku wyżynie w dali, gdzie stado zatrzyma się na popas. Pod wygiętymi do góry rogami świeciły oczy. Co rusz któryś wysuwał biały mlecz i zapuszczając go w szczeliny potężnych nozdrzy wymiatał dokuczliwe muszki. Niezgrabne głowy siedziały na cielskach w całości porośniętych długim białym włosem. Fagory były białe od stóp do głów – z wyjątkiem różowo – szkarłatnych oczu. Jechały na bijajakach, jakby stanowiły z nimi jedno. Za ich plecami bujały się prymitywne skórzane juki z pałkami i innym orężem (…)”.

dshmyyk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dshmyyk