Trwa ładowanie...

W Warszawie stanął pomnik Janusza Korczaka

W Warszawie stanął pomnik Janusza KorczakaŹródło: Inne
d1g1glk
d1g1glk

Dziś zostanie odsłonięty pomnik Janusza Korczaka .

Stanie on w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki, od strony ul. Świętokrzyskiej.

– Pomnik znalazł się w miejscu, w jakim podczas wojny stał dom dziecka, z którego 2700Korczak wyprowadził grupę dzieci na Umschlagplatz – powiedziała w środę dziennikarzom dyrektor generalny Fundacji Shalom Gołda Tencer.

Pomnik przedstawia drzewo, przed którym stoi Janusz Korczak z sześciorgiem dzieci.
– Niektórzy w otwartych konarach drzewa dopatrują się dłoni skierowanych do Boga, inni – siedmiu ramion menory, żydowskiego świecznika – powiedział współautor projektu, Zbigniew Wilma.

d1g1glk

Tencer przypomniała, że idea budowy pomnika narodziła się tuż po wojnie – już w 1946 r. powstał Komitet Uczczenia Pamięci Janusza Korczaka .
– Jednak przez wiele lat nie udało się zbudować pomnika – dodała.
Inicjatywę w latach 90. podjęły na nowo Fundacja Shalom i Polskie Stowarzyszenie im. Korczaka. W 2001 r. budowę pomnika przejęło miasto.

Janusz Korczak (właściwie Henryk Goldszmit ), lekarz, pedagog, pisarz i publicysta urodził się w 1878 lub 1879 roku. W 1905 rozpoczął pracę w Szpitalu dla Dzieci im. Bersonów i Baumanów w Warszawie. Był współtwórcą oraz dyrektorem Domu Sierot dla dzieci żydowskich w Warszawie, który istniał od 1912 do 1942 roku. Zginął wraz ze swymi wychowankami w komorze gazowej obozu koncentracyjnego w Treblince.

Korczak jest autorem m.in. jednej z najpopularniejszych powieści dziecięcych Król Maciuś Pierwszy (1922 rok), a także książki Król Maciuś Pierwszy na wyspie bezludnej (1923 rok).

d1g1glk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1g1glk