Wykładem inauguracyjnym pt. „Granice czasu przestrzeni i prawdopodobieństwa” tegorocznego laureata nagrody Templetona prof. Michała Hellera z Papieskiej Akademii Teologicznej rozpoczął się w poniedziałek w Warszawie VIII Polski Zjazd Filozoficzny.
W spotkaniu, które potrwa do soboty, biorą udział naukowcy z wielu ośrodków filozoficznych w Polsce, m.in. z Warszawy, Krakowa, Lublina, Torunia, a także goście z zagranicy.
- Zjazd ma służyć spotkaniu starszego pokolenia z młodszym. Niektórzy młodzi koledzy doktoranci nigdy nie mieli okazji wysłuchać wykładów wybitnych starszych kolegów - powiedział prof. Tadeusz Gadacz z komitetu programowo-organizacyjnego.
Wiele spotkań - zdaniem Gadacza - będzie okazją do poruszenia problemów życia społecznego. W trakcie zjazdu odbędą się tzw. dyskusje okrągłego stołu, a ich tematami będą m.in. pytania o Rosję jako problem filozoficzny, obecność psychoanalizy w kulturze czy model edukacji filozoficznej.
W czasie zjazdu pojawią się także pytania o rolę filozofii w czasach współczesnych. Sympozjum pt. „Wieża z kości słoniowej czy agora? Społeczne miejsce filozofa dzisiaj” ma poruszyć problem społecznego znaczenia filozofii.
Historia polskich zjazdów filozoficznych sięga 1923 r., kiedy to we Lwowie odbył się pierwszy zjazd - z inicjatywy prof. Kazimierza Twardowskiego.
- W tamtym czasie nasze dyskusje odbywały się zaledwie w trzech sekcjach. Dziś jest już ich kilkanaście, co wiąże się ze znacznym wzrostem liczby osób zawodowo zajmujących się filozofią - zauważył prof. Tadeusz Szubka z Uniwersytetu Szczecińskiego.
Wykłady wygłoszą również prof. Jacek Hołówka z Uniwersytetu Warszawskiego (UW) - o konstrukcjach poznawczych, prof. Jan Woleński z Uniwersytetu Jagiellońskiego (UJ) - o argumentacji i perswazji w filozofii, a także prof. Władysław Stróżewski z UJ, którego wystąpienie zatytułowane jest „Od wartości bytu do bytu wartości”.
Dyskusjom filozofów będą towarzyszyć koncerty muzyki klasycznej, m.in. recital fortepianowy z utworami Fryderyka Chopina, koncert muzyki polskiej, a także koncert chóru Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, który wykona pieśni angielskie, rosyjskie i staropolskie.
Wszystkie szczegóły dotyczące programu zjazdu, którego organizatorem jest m.in. Uniwersytet Warszawski, Komitet Nauk Filozoficznych PAN, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej, znajdują się na stronie www.zjazd.filozoficzny.uw.edu.pl.
Honorowy patronat nad Zjazdem objął prezydent RP Lech Kaczyński.