Trwa ładowanie...
żydzi
23 kwietnia 2010, 13:41

W Toruniu możesz nauczyć się hebrajskiego

W Toruniu możesz nauczyć się hebrajskiegoŹródło: Inne
d11puq7
d11puq7

Powstanie za dwa lata Wyższej Szkoły Filologii Hebrajskiej (WSFH) w Toruniu zapowiedzieli przedstawiciele poznańskiej Prowincji Św. Franciszka z Asyżu Zakonu Braci Mniejszych.

Założenia nowej uczelni zaprezentowali na konferencji prasowej minister prowincjalny o. Adrian Buchcik i gwardian toruńskiego klasztoru franciszkanów o. Maksymilian Tandek.

Uczelnia ma zainaugurować działalność w 2009 r., gdy obchodzone będzie 800-lecie założenia zakonu przez św. Franciszka z Asyżu. Przewiduje się, że w WSFH będą prowadzone studia licencjackie filologii hebrajskiej, a także studia podyplomowe filologii hebrajskiej, judaizmu i archeologii biblijnej oraz kursy hebrajskiego, jidisz i kursy dla przewodników po Ziemi Świętej.

W pierwszym roku działalności szkoła wyższa ma kształcić 220 osób, a od trzeciego roku istnienia - 530 osób.

Gotowy jest już projekt architektoniczny nowoczesnego gmachu WSFH, który zostanie wzniesiony przy klasztorze i kościele franciszkanów w dzielnicy Podgórz. Koszt inwestycji ma sięgnąć 46 mln zł, a fundusze mają pochodzić ze źródeł własnych franciszkanów i pomocy unijnej.

d11puq7

Projekt spotkał się z uznaniem i deklaracją wsparcia obecnych na konferencji: byłego przewodniczącego Knessetu i ambasadora Izraela w Warszawie, przewodniczącego Instytutu Yad Vashem Schewacha Weissa, naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha, prezesa Rady Północno-Amerykańskiego Muzeum Historii Żydów Polskich Zygmunta Rolaty, biskupa toruńskiego Andrzeja Suskiego, rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Andrzeja Jamiołkowskiego i prezydenta Torunia Michała Zaleskiego. List z gratulacjami przysłał ambasador Izraela David Peleg.

Zakonnicy zwracali uwagę, że Św. Franciszek nazywał Izrael perłą pośród wszystkich miejsc, gdzie pracowali członkowie zakonu.

Schewach Weiss powiedział, że powstanie WSFH będzie miało pozytywny wpływ na kontakty polsko-żydowskie.
– Mówiąc szczerze, u nas też o Polsce mówią stereotypowo: Polacy to antysemici. Pewnie, że w Polsce są antysemici. Słyszałem nawet, że w Toruniu jest coś takiego. Ja mogę powiedzieć, że ja tutaj nie „redzykuję” niczym. Ale jest tylu Polaków, którzy chcą tych kontaktów – mówił b. ambasador.

Przypomniał, że w Starym Testamencie, jest takie zdanie: „Jeżeli jeden człowiek popełnił grzech, czy będziesz złościł się na całą gminę?”
– Wiemy, że jest taki głos stąd, ale to nie jest głos Torunia. (...) Ja wierzę, że takie miejsc (jak WSFH - PAP) mają energię pozytywną (..) W pobliżu takiego miejsca nienawiść będzie hańbą i wstydem – dodał Weiss.

d11puq7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11puq7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj