Trwa ładowanie...

W sierpniu nowa książka o Jacksonie

W sierpniu nowa książka o JacksonieŹródło: EastNews
d7yjn1r
d7yjn1r

Książka Michael Jackson jako bohater mityczny. Perspektywa antropologiczna, w której Aneta Ostaszewska analizuje fenomen króla popu z perspektywy wiedzy o kulturze i antropologii, trafi do księgarń w sierpniu.

Jackson jest artystą, który sprzedał największą liczbę płyt w historii fonografii (ponad 210 mln egzemplarzy), ma na koncie najlepiej sprzedający się album wszech czasów („Thriller”, 1982), największą liczbę nagród przyznanych jednemu artyście oraz największe trasy koncertowe (w sumie ponad 15 mln widzów). Ostaszewska uważa, że Jackson wprowadził nowe elementy do sztuki popularnej, m.in. rozbudowane wideoklipy z wykorzystaniem nowoczesnych efektów specjalnych i wartkiej akcji. Był też pierwszym artystą korzystającym na taką skalę z machiny promocyjnej i sztabów fachowców, jakie wcześniej wykorzystywane były tylko w kampaniach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych - uważa Ostaszewska.

„Był pierwszym „artystą totalnym”. Na jego przykładzie widzimy, jak wszystko - kompozycje, teksty, śpiew, aranżacje, taniec, koncerty, wideoklipy, książkowa autobiografia, filmy, projekty okładek płyt, plakaty, ubiory, fryzury, operacje plastyczne, dziwactwa, wywiady, występy telewizyjne - składają się na kreację jednego produktu, którym nie jest bynajmniej muzyka. Jest nim sam Michael Jackson” - pisze Ostaszewska, powołując się na wypowiedź krytyka muzycznego Roberta Leszczyńskiego.

Autorka próbuje opisać obecność Jacksona w kulturze masowej przez rozszyfrowanie reprezentowanych przez niego figur antropologicznych, czyli pokazanie związków postaci Jacksona z obecnymi w naszej kulturze mitami. Najważniejsze z nich to mit Narcyza i historia Trikstera - postaci z mitologii indiańskiej, człowieka, który podróżuje po świecie, aby poznać samego siebie. Trikster jest androgyniczny, jego seksualność jest niezwykle pogmatwana. Nie jest to postać jednoznacznie pozytywna - Trikster stawia sam siebie poza obowiązującymi normami, jest amoralny. Bywa dobry, ale przez kaprys, zbieg okoliczności. Uchodzi też za mistrza przemiany, który potrafi przybrać dowolną postać.

d7yjn1r

Właśnie zmienność Ostaszewska postrzega jako najważniejszy element wizerunku Jacksona i pod tym kontem analizuje biografię swego bohatera, akcentując kolejne wcielenia - genialnego dzieciaka, grzecznego chłopca, złotego młodzieńca, „złego” z piosenki „I am bad”, Króla Karnawału, Piotrusia Pana zamykającego się z dziećmi na farmie Neverland, wreszcie schorowanego bankruta.

Autorka podkreśla, że drugą stroną niezwykłej popularności Jacksona był dystans, który dzielił go od zwykłych ludzi. Jackson starannie unikał wszelkiego fizycznego kontaktu, często ukrywał twarz za kosmetyczną maską. Powszechną uwagę przykuwały zmiany w wyglądzie piosenkarza. Publicznie przyznał się on tylko do dwóch operacji plastycznych, kategorycznie dementując pogłoski o wybieleniu skóry. Przy premierze każdej kolejnej płyty prezentował inny wizerunek, coraz jaśniejszy kolor skóry i coraz inny kształt nosa.

Dużo miejsca autorka poświęca historii procesu o pedofilię, który wytoczono Jacksonowi w 1993 roku, kiedy w ciągu jednego dnia Jackson z bożyszcza Ameryki stał się wrogiem publicznym numer jeden. Uwagę od podejrzeń o pedofilię odwróciły na jakiś czas małżeństwa Jacksona: pierwsze z Lisą Marią Presley, drugie z Debbie Rowe. Zarzuty powróciły w 1993 roku, po emisji telewizyjnego dokumentu „Living with Michael Jackson”, w którym piosenkarzy wyznał, że nie widzi niczego niestosownego w spaniu w jednym łóżku z dzieckiem. W 2005 roku po raz kolejny piosenkarza oskarżono o pedofilię. 13 czerwca 2005 roku uniewinniono go, ale cień tej sprawy zawisł nad jego karierą. Złą passę miała przełamać trasa koncertowa, do której Jackson się przygotowywał, gdy w czwartek zmarł na atak serca.

Książka Michael Jackson jako bohater mityczny ukaże się nakładem Wydawnictw Akademickich i Profesjonalnych.

d7yjn1r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7yjn1r