W paryskiej siedzibie UNESCO można od tego tygodnia oglądać wystawę fotograficzną o Teatrze Laboratorium Jerzego Grotowskiego . Ekspozycja jest częścią obchodów międzynarodowego roku poświęconego polskiemu sławnemu reżyserowi.
Na wystawę składają się przede wszystkim zdjęcia z legendarnych w Polsce i na świecie spektakli teatru Grotowskiego z lat 60 ubiegłego wieku: "Księcia niezłomnego", "Apocalypsis cum figuris" i "Akropolis". W hallu gmachu UNESCO można też obejrzeć kopie teatralnych afiszy oraz szkiców scenografii przedstawień Teatru Laboratorium, wykonanych przez Jerzego Gurawskiego.
Zdjęcia uzupełniają cytaty z Grotowskiego oraz komentarze znawców jego twórczości i wybitnych ludzi teatru. Wśrod wypowiedzi tych ostatnich odnaleźć można słowa słynnego brytyjskiego reżysera Petera Brooka , że od czasów Stanisławskiego nikt na świecie nie badał natury aktorstwa, jego znaczenia, jego procesów duchowo-fizyczno-emocjonalnych tak dogłębnie i całkowicie, jak Grotowski .
Ekspozycja przedstawia w porządku chronologicznym drogę twórczą Teatru Laboratorium (pierwotnie Teatru 13 Rzędów) - od założenia w 1959 roku aż do formalnego rozwiązania w 1984 roku. Komentarze wyjaśniają istotę teorii teatru ubogiego Grotowskiego . Koncepcja ta odrzucała wystawną scenografię i wierność pierwowzorom literackim, kładąc nacisk na wspólne przeżycie aktorów i widzów. Grotowski pojmował teatr jako miejsce głębokiego spotkania się z sobą samym i z drugim człowiekiem.
Otwartą do 27 listopada wystawę, stworzoną przez wrocławski Instytut im. Jerzego Grotowskiego , zorganizowało w Paryżu Stałe Przedstwicielstwo RP przy UNESCO.
Z okazji trwającego na świecie roku Grotowskiego w stolicy Francji odbyły się już tej jesieni pokazy filmów dokumentalnych w Centrum Pompidou oraz sesja naukowa na Sorbonie i w College de France. Imprezy te ściągały za każdym razem rzesze francuskich miłośników teatru w różnym wieku.
W tym roku mija dziesiąta rocznica śmierci Jerzego Grotowskiego i zarazem pięćdziesiąta wspólnego objęcia przez niego i Ludwika Flaszena kierownictwa Teatru 13 Rzędów w Opolu (późniejszego Teatru Laboratorium). Z tej okazji UNESCO ogłosiło rok 2009 rokiem poświęconym pamięci polskiego artysty.