Trwa ładowanie...
d4opcdz

W Rzymie wręczono nagrody imienia Ryszarda Kapuścińskiego

Znany włoski reportażysta i pisarz Paolo Rumiz, a także literat, wydawca i wybitny popularyzator literatury polskiej Francesco M. Cataluccio oraz fotograf Ferdinando Scianna otrzymali we wtorek w Rzymie nagrody imienia Ryszarda Kapuścińskiego.

d4opcdz
d4opcdz

Znany włoski reportażysta i pisarz Paolo Rumiz, a także literat, wydawca i wybitny popularyzator literatury polskiej Francesco M. Cataluccio oraz fotograf Ferdinando Scianna otrzymali we wtorek w Rzymie nagrody imienia Ryszarda Kapuścińskiego.

Ceremonia wręczenia nagród, przyznawanych od 2012 roku z inicjatywy odbywającego się w Wiecznym Mieście Festiwalu Literatury Podróży, we współpracy z rodziną pisarza, Instytutem Polskim i włoskim wydawnictwem Feltrinelli, odbyła się na Kapitolu.

Na uroczystości w sali Muzeów Kapitolińskich obecna była wdowa po pisarzu Alicja Kapuścińska. Autorem statuetek pierwszej wręczanej poza Polską nagrody imienia Kapuścińskiego jest mieszkający w Rzymie rzeźbiarz Krzysztof M. Bednarski.

65-letni pisarz i podróżnik Paolo Rumiz jest związany z dziennikiem "La Repubblica". Był między innymi wysłannikiem w czasie wojen w byłej Jugosławii oraz w Afganistanie. Jest autorem wielu relacji i książek opowiadających o jego wędrówkach po Europie i innych zakątkach świata. Podróżował na rowerze, na pokładzie małego statku, pociągami.

d4opcdz

58-letni Francesco M. Cataluccio to pisarz, wydawca i popularyzator polskiej literatury we Włoszech, autor artykułów na temat dziejów i kultury Polski oraz Europy Środkowej. Zredagował włoskie wydanie dzieł Witolda Gombrowicza, Brunona Schulza i Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

Cataluccio znany jest też polskim czytelnikom. Wydał w Polsce takie książki, jak "Niedojrzałość, choroba naszych czasów" i "Jadę zobaczyć, czy tam jest lepiej". W tym drugim tomie opisał między innymi, jak z Ryszardem Kapuścińskim wędrował po Buenos Aires śladami Gombrowicza. Podczas wręczenia nagrody włoskiemu poloniście podkreślono, że ze szczególną troską przedstawia on miejsca opisane przez Kapuścińskiego.

W 2008 roku Cataluccio na łamach prestiżowego włoskiego dziennika "Il Sole-24 Ore", w którym regularnie publikuje artykuły o polskiej literaturze, ujawnił, że legenda światowego dziennikarstwa, pisarka Oriana Fallaci miała polskiego przodka, który zginął walcząc z zaborcami. Opowiedział, że 10 lat wcześniej zwróciła się ona do niego z prośbą o pomoc w rozwikłaniu zagadki jej pochodzenia. Francesco M. Cataluccio napisał, że według ustaleń pisarki w połowie XIX wieku jej włoska praprababka urodziła dziecko, którego ojcem był polski arystokrata, przebywający w Italii w związku ze swą aktywnością w ruchu niepodległościowym.

Polak pojechał potem do ojczyzny, by walczyć w jednym z powstań. Nigdy nie powrócił już do Włoch. Został schwytany i powieszony na rynku w Krakowie.

d4opcdz

Trzecim laureatem nagrody imienia Ryszarda Kapuścińskiego jest 70-letni fotograf Ferdinando Scianna, który współpracował między innymi z sycylijskim pisarzem Leonardo Sciascią, a ostatnio z reżyserem Giuseppe Tornatore. Jest autorem portretów Jorge Luisa Borgesa oraz wielu albumów fotograficznych.

W zeszłym roku nagrody imienia Kapuścińskiego otrzymali włoscy pisarze - reportażyści Stefano Malatesta i Alessandro Leogrande.

d4opcdz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4opcdz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj