Trwa ładowanie...
rzym
23 kwietnia 2010, 13:35

W Rzymie odsłonięto pomnik Henryka Sienkiewicza

W Rzymie odsłonięto pomnik Henryka SienkiewiczaŹródło: Inne
d11puq7
d11puq7

Pomnik Henryka Sienkiewicza autorstwa prof. Czesława Dźwigaja z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych został odsłonięty we wtorek w rzymskim parku Villa Borghese.

Fundatorem monumentu z brązu jest Bractwo Kurkowe z Krakowa, a pomysłodawcą - polski eurodeputowany Bogdan Klich.

W uroczystości udział wzięli m.in. prawnuk laureata nagrody Nobla - Bartłomiej Sienkiewicz, ambasador Polski w Rzymie Michał Radlicki, ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej Hanna Suchocka i włoski eurodeputowany polskiego pochodzenia Jas Gawronski, a także przedstawiciele władz Rzymu. Była również delegacja Bractwa Kurkowego.

Bogdan Klich powiedział podczas ceremonii, że postanowił zaangażować się we wzniesienie pomnika Sienkiewicza , gdy zobaczył jego skromne, niewidoczne prawie popiersie w Villa Borghese.

d11puq7

Odsłonięty we wtorek pomnik pisarza, trzymającego wieniec laurowy w dłoniach jest okazały, ma 280 centymetrów wysokości i stoi na metrowym postumencie, w miejscu, gdzie wcześniej znajdowało się właśnie małe popiersie. Na dole monumentu wyryto napis: „Quo vadis Domine”, przypominający pytanie zadane w słynnej powieści Sienkiewicza .

Bartłomiej Sienkiewicz powiedział, iż bardzo cieszy się, że wybitny pisarz znalazł swe miejsce w Villa Borghese, w otoczeniu pomników innych wielkich literatów.

Uroczystość w malowniczym rzymskim parku zakończyła projekcja filmu „Quo Vadis?” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza.

d11puq7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11puq7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj