"W północ się odzieję" Terry'ego Pratchetta zbiera pierwsze nagrody i pozytywne recenzje
W północ się odzieję Terry'ego Pratchetta, najnowsza powieść z monumentalnego cyklu Świata Dysku została wyróżniona prestiżową Nagrodą im. Andre Norton, przyznawaną najlepszym książkom młodzieżowym. Jakby tego było mało, powieść ta jest także nominowana do Mythopeic Award, również w kategorii literatury młodzieżowej.
* W północ się odzieję Terry'ego Pratchetta , najnowsza powieść z monumentalnego cyklu Świata Dysku została wyróżniona prestiżową Nagrodą im. Andre Norton, przyznawaną najlepszym książkom młodzieżowym. Jakby tego było mało, powieść ta jest także nominowana do Mythopeic Award, również w kategorii literatury młodzieżowej.*
Klasę powieści potwierdzają pierwsze recenzje. Krzysztof Cieślik tak pisze o powieści Pratchetta na łamach "Polityki": "Można tę książkę odczytywać przez psychoanalizę Junga albo zestawiać z Czarnoksiężnikiem z Archipelagu Ursuli Le Guin , dostrzec w niej dekonstrukcję klasycznego modelu bajki albo powieść wymierzoną w patriarchat i fundamentalistyczne zapędy religii, w Kredzie można zaś widzieć Shire Tolkiena. Jednak najlepiej dać się po prostu wciągnąć i dobrze bawić".
Z kolei Gooseberry pisze na Discworld.pl następująco: "Pod względem pisarskim W północ się odzieję jest najlepszą powieścią Świata Dysku od czasów Łups! . Znajdziemy w niej fragmenty niemal równie przejmujące, jak scena czytania Gdzie jest moja krówka? w jaskini we wspomnianym Łups! , czy pożyczanie umysłu orła z Równoumagicznienia".
O książce: Tiffany Obolała jest czarownicą. Bardzo się stara, pomagając mieszkańcom Kredy. Nawet jeśli jej praca obejmuje głównie bandażowanie nóg i ma niewiele wspólnego z… no... magią. I utrudnia sen.
Ale gdzieś, kiedyś istniał splątany kłąb zła i pogardy, nienawiści i wrogości. Teraz się przebudził. Budzi też dawne opowieści, te o złych, starych czarownicach. I nagle Tiffany nie jest już taka pewna, czy postępuje słusznie. A jej mali sprzymierzeńcy – waleczni Nac Mac Feeglowie – tylko wszystko komplikują. Sytuacja powinna się poprawić, kiedy Tiffany wreszcie porządnie się wyśpi. Ale wcale się nie poprawia. I wkrótce stanie się o wiele, wiele gorsza…
* Terry Pratchett - angielski pisarz, autor prześmiewczych powieści fantasy dziejących się w Świecie Dysku. Debiutował jako 13-latek w szkolnej gazetce. Pierwsze opowiadanie sprzedał dwa lata później.*Jeszcze jako nastolatek porzuca szkołę i zarabia jako dziennikarz w "Bucks Free Press". Pierwszą powieść opublikował w 1971 roku. Dywan , dowcipna i przewrotna książka dla młodszego czytelnika, zebrała pochlebne recenzje.
Jednak pisarstwo traktował jako hobby do chwili stworzenia pierwszej książki z cyklu o Świecie Dysku. The Colour Of Magic ( Kolor magii ) przyniósł mu wielki rozgłos. The Light Fantastic ( Blask fantastyczny ) okazał się równie, a może nawet bardziej popularny. Trzecia część, Equal Rites ( Równoumagicznienie ), była już tak wyczekiwana przez czytelników, że zanim książka została opublikowana, czytano ją w BBC.
Był wielokrotnie nagradzany. W 1994 roku otrzymał British Book Awards. W 1998 roku za zasługi dla literatury mianowano go kawalerem Orderu Imperium Brytyjskiego. Jest doktorem honoris causa kilku uniwersytetów i jednym z najbardziej wpływowych twórców fantasy - na podstawie jego powieści powstają gry komputerowe, fabularne, komiksy i filmy.
[oprac. GW]