W piątek rusza II Salon Ciekawej Książki
100 wystawców, w tym największe wydawnictwa zaprezentują swoją ofertę na II Salonie Ciekawej Książki w Łodzi. W programie trzydniowych targów znajdą się spotkania autorskie, panele dyskusyjne, prezentacje oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży
* 100 wystawców, w tym największe wydawnictwa zaprezentują swoją ofertę na II Salonie Ciekawej Książki w Łodzi. W programie trzydniowych targów znajdą się spotkania autorskie, panele dyskusyjne, prezentacje oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży.*
Jak podkreśla Iwona Chlewińska z Międzynarodowych Targów Łódzkich, II Salon Ciekawej Książki ma być zupełnie nową odsłoną targów, odpowiadającą współczesnym zmianom zachodzącym na rynku książki.
"Jego podtytuł - Targi Nowej Książki - ma zwrócić uwagę na nowe zjawiska dotyczące książek pojawiające się na rynku w ostatnich latach. Wiodące tematy targów to nowe media, nowa sztuka, nowe społeczeństwo" - dodaje Chlewińska.
W Łodzi swoją ofertę zaprezentuje 100 wystawców. W ich gronie pojawią się największe firmy z branży wydawniczej. Dużą grupę stanowić będą wydawnictwa z ofertą dla dzieci. Podobnie jak podczas pierwszej edycji Salonu imprezie towarzyszyć będzie salonik antykwaryczny.
Wśród imprez towarzyszących znajdą się spotkania autorskie, panele dyskusyjnych, prezentacje oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz rodziców.
Pierwszego dnia targów odbędzie się panel dla księgarzy, na którym zaprezentowane zostaną projekty mające na celu wzmocnienie pozycji księgarni niezależnych na rynku. Tego samego dnia zaplanowano panel poświęcony nowym mediom na rynku wydawniczym m.in. rynkowi e-booków i platformie edukacyjnej Educhmura; portal Lubimy Czytać zaprezentuje "Aplikacje mobilne na rynku książki".
Podczas targów przewidziano kilkadziesiąt spotkań z pisarzami, filozofami oraz ilustratorami książek. W Łodzi pojawić się mają m.in. Marek Bieńczyk, Iwona Chmielewska, Dominika Dymińska, Kaja Malanowska, Agata Bielik-Robson, Lidia Ostałowska, Sławek Shuty czy Krzysztof Beśka. Nastąpi także podsumowanie kampanii "Łódzkie czyta", w ramach której przez cały rok odbywały się liczne wydarzenia mające na celu promocję czytelnictwa w regionie łódzkim.
Wśród tematów paneli dyskusyjnych znajdą się m.in. blok spotkań pod hasłem "Literackie obrazy Łodzi", panel dot. współczesnej książki dla dzieci, czy poświęcony historii łódzkich Żydów, getta i stosunków polsko-żydowskich.
Natomiast w niedzielę odbędzie się wymiana książek organizowana przez portal lubimyczytac.pl. Będzie można zabrać tyle książek, ile się przyniesie.
Podczas Salonu odbędzie się też prezentacja prac nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie organizowanym corocznie przez Polską Sekcję IBBY - Książka Roku 2012.
Imprezie towarzyszyć będą wystawy ilustracji z książek Iwony Chmielewskiej czy prac studentów Pracowni Projektowania Grafiki Wydawniczej łódzkiej ASP. Zaplanowano także warsztaty dla dzieci i imprezę da miłośników gier planszowych - Łódzki Port Gier.
* Salon, którego organizatorem są Międzynarodowe Targi Łódzkie, potrwa do niedzieli. Więcej informacji o imprezie można znaleźć na stronie www.salonciekawejksiazki.pl . *