Trwa ładowanie...

W Paryżu otwarto wielką bibliotekę z dziełami w alfabecie Braille'a

Share
W Paryżu otwarto wielką bibliotekę z dziełami w alfabecie Braille'aŹródło: Jupiterimages
d1f3zgq

W Paryżu otwarto jedną z największych na świecie bibliotek dla niewidomych i słabowidzących, składającą się z 20 tysięcy książek napisanych alfabetem Braille'a.

Paryska biblioteka, a właściwie mediateka Valentin-Hauy - gdyż oprócz książek w piśmie Braille'a zawiera ona także nagrania CD i DVD - jest całkowicie dostosowana do samodzielnego użytku.

Większość z 18 pracowników biblioteki to osoby słabowidzące, które przed otwarciem sali czytelni uczestniczyły w jej projektowaniu i testowaniu. Jak w zwykłej bibliotece czytelnicy mogą poruszać się między półkami i wybierać książki lub kasety. Poszczególne działy tematyczne są oznaczone znakami alfabetu Braille'a, tak by użytkownicy mogli bez trudu znaleźć interesujące ich pozycje. W przestronnej sali czytelni jest nawet miejsce dla psów-przewodników towarzyszącym niewidomym czytelnikom.

Oprócz książek w alfabecie Braille'a oraz tomów drukowanych dużą czcionką udostępniono w formie dźwiękowej codzienną prasę. Można także surfować na komputerach, korzystając z brajlowskiej klawiatury.

W tej niezwykłej bibliotece każdy znajdzie coś dla siebie: oprócz klasycznych dzieł literatury pięknej, naukowych czy literatury faktu nie brakuje kryminałów i literatury erotycznej.

Mediateka powstała z funduszy stowarzyszenia Valentin-Hauy, walczącego o pełny udział osób słabowidzących i niewidomych w życiu społecznym i zawodowym.

d1f3zgq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1f3zgq
d1f3zgq