W Niemczech ukazał się katalog rękopisów starofrancuskich, stanowiących część przechowywanej w Krakowie Berlinki, czyli kolekcji cennych dzieł ze zbiorów Biblioteki Pruskiej w Berlinie, która w czasie II wojny światowej znalazła się na Śląsku.
– Katalog obejmuje niewielką, ale bardzo cenną część Berlinki. Wśród tych rękopisów są cenne dzieła średniowiecznej francuskiej literatury i historii – powiedział dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej Zdzisław Pietrzyk.
Nad przygotowaniem katalogu pracowali wspólnie polscy i niemieccy specjaliści. Ze strony polskiej w projekcie uczestniczył dr Piotr Tylus z Instytutu Filologii Romańskiej UJ. Inicjatorem prac był dyrektor oddziału rękopisów Biblioteki w Berlinie.
To pierwszy katalog dotyczący Berlinki.
– Mam nadzieję, że nie ostatni – mówił Zdzisław Pietrzyk. Wcześniej w Niemczech ukazał się indeks do zbiorów autografów.
Berlinka to bezcenna kolekcja dzieł ze zbiorów Biblioteki Pruskiej w Berlinie, która w czasie II wojny światowej została wywieziona przez Niemców z Berlina na Śląsk, by uchronić ją przed nalotami aliantów na stolicę III Rzeszy. Obecnie jest przechowywana w Bibliotece Jagiellońskiej. Zbiory Berlinki począwszy od 1946 r. przekazywane były do Jagiellonki jako centralnej Składnicy Zbiorów Zabezpieczonych. Właścicielem zbiorów jest Skarb Państwa, a Biblioteka Jagiellońska jedynie ich depozytariuszem.
Sprawa berlińskiej biblioteki co jakiś czas pojawia się w stosunkach polsko-niemieckich oraz rozmowach na temat zwrotu dóbr kultury.