Trwa 艂adowanie...
d2hp1oc

W Niemczech wydano atlas przymusowych migracji na ziemiach polskich

d2hp1oc
d2hp1oc

Niemiecki przek艂ad atlasu autorstwa wroc艂awskich historyk贸w, kt贸ry przedstawia przymusowe migracje ludno艣ci na ziemiach polskich w latach 1939-1959, zaprezentowano w poniedzia艂ek wieczorem w Berlinie.

Promocja ksi膮偶ki spotka艂a si臋 z du偶ym zainteresowaniem. Dyrektor niemieckiej fundacji "Ucieczka, Wyp臋dzenie, Pojednanie" Manfred Kittel uzna艂 publikacj臋 za "wa偶ny krok w europejskiej dyskusji na temat wyp臋dze艅 i ucieczek".

Ksi膮偶ka autorstwa czworga historyk贸w: Grzegorza Hryciuka , Ma艂gorzaty Ruchniewicz , Bo偶eny Szaynok i Andrzeja 呕bikowskiego , znana jest pod polskim tytu艂em Wysiedlenia, wyp臋dzenia i ucieczki 1939-1959. Atlas ziem Polski. Polacy, 呕ydzi, Niemcy, Ukrai艅cy. W 2009 r. w Polsce zosta艂a ona uznana za jedn膮 z historycznych ksi膮偶ek roku.

Na jej wydanie w Niemczech zdecydowa艂y si臋 dwa wydawnictwa (Demart i Weltbild) oraz Centrala Edukacji Politycznej. Wed艂ug Kittela dot膮d w Niemczech brak by艂o podobnej publikacji, kt贸ra ujmuje nie tylko polsko-niemiecki wymiar tego tematu, ale te偶 stosunkowo ma艂o znany w Niemczech aspekt polsko-ukrai艅ski oraz polsko-rosyjski.

"Atlas dotyczy wprawdzie r贸偶nych, ale tak samo naznaczonych przymusowymi migracjami los贸w Polak贸w w III Rzeszy i Zwi膮zku Sowieckim, 呕yd贸w w czasie II wojny 艣wiatowej i w komunistycznej Polsce powojennej, Niemc贸w w Europie 艢rodkowo-Wschodniej w latach 1944-1948, jak r贸wnie偶 Ukrai艅c贸w pod okupacj膮 i w Polsce Ludowej" - podkre艣li艂 autor wst臋pu do niemieckiego wydania atlasu profesor Stefan Troebst z Uniwersytetu w Lipsku.

d2hp1oc

"Starali艣my si臋 znale藕膰 pewien wsp贸lny mianownik dla r贸偶ni膮cych si臋 przecie偶 przymusowych migracji (...) W tekstach autorskich, opisach map i wykresach starano si臋 zachowa膰 maksimum obiektywizmu, nasyci膰 je liczbami, faktami, ograniczy膰 autorski komentarz, a nawet pewne interpretacje oraz nie dokonywa膰 偶adnych daleko id膮cych ocen" - powiedzia艂 podczas promocji jeden z autor贸w Grzegorz Hryciuk.

Jak doda艂, emocje s膮 r贸wnie偶 obecne, ale w zdj臋ciach oraz przekazach 藕r贸d艂owych, takich jak listy czy wspomnienia os贸b dotkni臋tych tragicznym losem. Atlas ma dostarczy膰 podstawowego kompendium informacji, zgodnych z aktualnym stanem wiedzy historycznej w Polsce oraz innych krajach - powiedzia艂 Hryciuk.

Autorzy atlasu skupili si臋 zar贸wno na problemach deportacji, przesiedle艅 i wyp臋dze艅, jak te偶 zagadnieniu ucieczek, przymusowego poboru do okupacyjnych s艂u偶b mundurowych i wyw贸zek do pracy przymusowej.

Niemieccy komentatorzy podkre艣lali podczas poniedzia艂kowej dyskusji, 偶e nawet w polskim wydaniu tytu艂 zawiera艂 kontrowersyjne w Polsce s艂owo "wyp臋dzenia", kt贸re cz臋sto w publikacjach prasowych oraz j臋zyku polityki zast臋powane jest poj臋ciem przymusowych wysiedle艅.

d2hp1oc

Wsp贸艂autorka ksi膮偶ki Ma艂gorzata Ruchniewicz przyzna艂a jednak, 偶e w trakcje prac redakcyjnych nad niemieck膮 wersj膮 atlasu zwraca艂a uwag臋 na to, by zachowano terminy, zastosowane w wersji polskiej. "By膰 mo偶e w Niemczech uwa偶a si臋, 偶e Polacy maj膮 problem ze s艂owem wyp臋dzenie. Jednak w j臋zyku polskim poj臋cie to jest bardzo nasycone emocjami. Dlatego historycy wol膮 u偶ywa膰 termin贸w mniej obrazowych" - t艂umaczy艂a.

Podczas dyskusji polskich autor贸w pytano m.in. o to, czy w Polsce pr贸buje si臋 minimalizowa膰 rol臋 polskich w艂adz i Polak贸w w wyp臋dzeniach Niemc贸w z dawnych wschodnich teren贸w III Rzeszy. Ruchniewicz wskaza艂a, 偶e 贸wczesne w艂adze polskie w okresie najtragiczniejszych wydarze艅, kt贸re dotkn臋艂y niemieck膮 ludno艣膰 cywiln膮 na tamtych terenach, nie mia艂y ani poparcia swojego narodu ani suwerenno艣ci. Podkre艣li艂a ponadto, 偶e "dla spo艂ecze艅stwa polskiego, tak偶e wsp贸艂cze艣nie, odno艣nikiem pami臋ci zbiorowej i oceny tamtych wydarze艅 jest II wojna 艣wiatowa". "Los, jaki dotkn膮艂 Polsk臋, by艂 powodem losu Niemc贸w. To pewne uproszczenie (...) ale te偶 emocja i spos贸b rozumowania zwyk艂ych ludzi" - doda艂a.

d2hp1oc
Oce艅 jako艣膰 naszego artyku艂u:
Twoja opinia pozwala nam tworzy膰 lepsze tre艣ci.

Komentarze

Trwa 艂adowanie
.
.
.
d2hp1oc