Trwa ładowanie...

W Lesku odsłonięto pomnik książki

Share
W Lesku odsłonięto pomnik książkiŹródło: AFP
d44z71c

W Lesku na placu obok ratusza miejskiego odsłonięty został pomnik książki. Uroczystość była głównym punktem trzeciej edycji „Bieszczadzkiego lata z książką”.

Pomysłodawcą pomnika i organizatorem „Bieszczadzkiego lata z książką” jest Bogdan Szymanik. Jak powiedział, pomnik ma przypomnieć wagę słowa pisanego.

- Słowo pisane pozwoliło nam w przeszłości zachować narodowość, dlatego musimy o nie dbać. Zależy nam, aby nie było wtórnego analfabetyzmu, dlatego trzeba zachęcać wszystkich do czytania książek. Inicjatywę sfinansowali wydawcy oraz instytucje odpowiedzialne za rozpowszechnianie czytelnictwa - dodał.

Andrzej Pityński autor pomnika książki, to rzeźbiarz tworzący od lat 70. w Stanach Zjednoczonych, absolwent ASP w Krakowie, członek prestiżowego Narodowego Związku Rzeźbiarzy w Nowym Jorku. Jest autorem wielu monumentalnych rzeźb, w tym pomnika „Katyń” w New Jersey czy słynnych „Partyzantów” w Bostonie.

Honorowy patronat nad uroczystością odsłonięcia pomnika książki objął Konsulat Generalny USA w Krakowie. Fundatorami monumentu są m.in. Biblioteka Narodowa, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Literatury w Warszawie i Urząd Miasta i Gminy Lesko i Wydawnictwo BOSZ.

d44z71c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44z71c
d44z71c