W Krakowie trwają przygotowania do obchodów Roku St. Wyspiańskiego
Koncertem symfonicznym muzyki Zygmunta Koniecznego do spektakli Stanisława Wyspiańskiego zainaugurowany zostanie w czerwcu w Krakowie Festiwal Wyspiański 2007.
O założeniach i przygotowaniach do festiwalu poinformowano w czwartek podczas konferencji prasowej w Krakowie.
Festiwal, odbywający się w ogłoszonym przez Sejm Roku Wyspiańskiego , i honorujący setną rocznicę urodzin artysty, uświetnią zarówno koncerty i konferencje naukowe, jak i spektakle teatralne i wystawy. Działania koordynować będzie Stowarzyszenie Międzynarodowe Sezony Teatralne i Baletowe.
– Chcemy pokazać wszystkie sfery działalności Stanisława Wyspiańskiego . Idea festiwalu zrodziła się dwa lata temu. My w Krakowie lubimy jubileusze, ale taka rocznica jest też okazją do uzyskania funduszy – powiedział dyrektor artystyczny festiwalu prof. Jacek Popiel.
W ramach festiwalu przewidziano m.in. prezentację spektakli Wyspiańskiego , konkurs na teatralną inscenizację utworów Stanisława Wyspiańskiego , sesje naukowe i warsztaty teatralne, zmierzające do odczytania na nowo twórczości Wyspiańskiego , także wystawy plastyczne polskich artystów, odnoszących się do twórczości Wyspiańskiego , oraz liczne publikacje.
Jak podkreślił obecny na konferencji rektor PWST Jerzy Stuhr, idea obchodów narodziła się wśród trzech uczelni krakowskich: PWST, ASP i UJ. Uchwały senatów tych uczelni stały się podstawą ustanowienia przez Sejm roku 2007 Rokiem Stanisława Wyspiańskiego (równocześnie z Rokiem Karola Szymanowskiego).
Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Zofia Gołubiew, którego część stanowi Muzeum Stanisława Wyspiańskiego zapowiedziała, że głównym wydarzeniem organizowanym przez jej placówkę będzie wielka listopadowa wystawa przedstawiająca niezrealizowane wizje artystyczne artysty „Stanisława Wyspiańskiego Teatr Ogromny”.
– Dzięki zdobyczom nowoczesnej techniki chcemy pokazać, jaki mógłby być Wyspiański , gdyby za życia udało mu się zrealizować wizje artystyczne. To będzie w dużym stopniu wystawa multimedialna – wyjaśniła Gołubiew.
Muzeum Narodowe przygotowuje też dwie mniejsze ekspozycje: wiosenną „Zielnik Stanisława Wyspiańskiego” i grudniową poświęconą pogrzebowi artysty, jako wielkiej manifestacji patriotyzmu i polskości. *W muzeum zachowało się sto szarf żałobnych z wieńców i bukietów żałobnych. * Swoje propozycje m.in. programów edukacyjnych przygotowało także Stowarzyszenie Twórcze Dom Stanisława Wyspiańskiego. Do obchodów włączył się także Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego, obchodzący w tym roku swoje stulecie.