Bibliotekę Lokacyjną, czyli zbiór wydawnictw dotyczących dziejów i kultury Krakowa, zaprezentowano w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. Utworzenie Biblioteki Lokacyjnej związane jest z obchodzonym w tym roku przez Kraków jubileuszem 750-lecia lokacji.
Biblioteka obejmuje pozycje naukowe i popularnonaukowe, z których większość powstała przy okazji wystaw, organizowanych przez krakowskie instytucje muzealne w ramach obchodów jubileuszu.
– Chodziło o to, by po jubileuszu pozostał jakiś ślad dla przyszłych pokoleń. Będą to pozycje, z których każdy, kto będzie się chciał dowiedzieć czegoś o Krakowie, to się dowie. Będą uczyły przyszłe pokolenia miłości do Krakowa i samego Krakowa – mówił o idei utworzenia Biblioteki Lokacyjnej podczas jej prezentacji prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Jak podkreślił dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury prof. Jacek Purchla, niektóre publikacje mogą zmniejszyć deficyt obecności Krakowa w historiografii europejskiej. Opinia ta dotyczyła szczególnie wielowątkowego tomu Kraków dziedzictwo Wieków, pod red. Jana M. Małeckiego , wydanego także w wersji angielskiej i niemieckiej.
W skład Biblioteki Lokacyjnej wchodzą także m.in. Legendy i tajemnice Krakowa Anny Szałapak z fotografiami Rafała Korzeniowskiego i Kraków w chrześcijańskiej Europie X-XIII w. z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa; album Rozpoczęte dzieło trwa... Z życia mieszkańców Krakowa w dobie autonomii galicyjskiej w latach 1866-1918 Beaty Józefczyk, wydany przez Muzeum Historii Fotografii; i album Czas zatrzymany. Fotografie z lat 1883-1963 z terenów Nowej Huty i okolic pod red. Adama Gryczyńskiego.
Najnowszym wydawnictwem w ramach Biblioteki Lokacyjnej jest Historia Krakowa dla każdego prof. Jana Małeckiego . W przygotowaniu znajdują się jeszcze kolejne tomy: przewodnik i katalog Kraków europejskie miasto prawa magdeburskiego, Mała historia Krakowa Jana Małeckiego oraz Atlas planów i widoków Krakowa.
Główne obchody 750-lecia lokacji Krakowa na prawie magdeburskim trwać będą od 1 do 10 czerwca.