Trwa ładowanie...

W Krakowie rozpoczął się XXVII Kongres Międzynarodowego Stowarzyszenia Bibliofilów

Ponad 120 miłośników i kolekcjonerów starych książek z 16 krajów uczestniczy w XXVII Kongresie Międzynarodowego Stowarzyszenia Bibliofilów, który w poniedziałek rozpoczął się w Krakowie. To drugie spotkanie tego grona w Polsce, ostatnie było w 1973 r.

W Krakowie rozpoczął się XXVII Kongres Międzynarodowego Stowarzyszenia BibliofilówŹródło: sxc.hu
d17vgqo
d17vgqo

Ponad 120 miłośników i kolekcjonerów starych książek z 16 krajów uczestniczy w XXVII Kongresie Międzynarodowego Stowarzyszenia Bibliofilów, który w poniedziałek rozpoczął się w Krakowie. To drugie spotkanie tego grona w Polsce, ostatnie było w 1973 r.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliofilów (Association Internationale de Bibliophilie A.I.B.) z siedzibą w Paryżu to najbardziej prestiżowa organizacja zrzeszająca znawców i kolekcjonerów starej książki. Jej członkowie co roku spotykają się w innym kraju, dwa lata temu byli w Wiedniu, rok temu w Brukseli. Podczas zjazdów uczestniczą w sesjach naukowych i oglądają najważniejsze zbiory biblioteczne.

"Ten kongres ma prestiżowy charakter. Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliofilów jest organizacją opiniotwórczą, skupia elitę kulturalną i finansową, najważniejsze osoby, jeśli chodzi o wyznaczanie kierunków bibliofilstwa na świecie i często także spraw związanych z rynkiem antykwarycznym" - powiedział PAP współprzewodniczący Komitetu Organizacyjnego Kongresu prof. Zdzisław Pietrzyk, dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie.

"Polska ma bardzo cenne zbiory i długą historię kolekcjonerstwa. Zobaczymy tu wiele przykładów potwierdzających, że Polska jest ważnym centrum humanizmu w Europie Środkowej" - mówił podczas inauguracji kongresu w auli Collegium Novum prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Bibliofilów, Kimball Brooker.

Prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski przypomniał o wielowiekowej tradycji Krakowa w wydawaniu książek i gromadzeniu cennych księgozbiorów.

"Jesteśmy dumni z zasobów naszych archiwów i bibliotek. Archiwum Kapituły Katedralnej na Wawelu posiada unikatowe w skali Europy zbiory dokumentów średniowiecznych świadczące o tożsamości chrześcijańskiej nie tylko naszego kraju" - mówił Majchrowski. "Bezcenne zabytki rękopiśmiennictwa, drukarstwa, kartografii, zbiory muzyczne, dokumenty historyczne są od wieków przechowywane przez najstarszą bibliotekę uniwersytecką w Polsce. Niemniej wspaniałą tradycją szczyci się biblioteka Opactwa Benedyktynów w Tyńcu" - dodał prezydent.

d17vgqo

Majchrowski mówił, że Kraków promuje się poprzez książkę nie tylko w ramach specjalistycznych targów, ale też jako organizator festiwali literackich i zabiega o przyznawany przez UNESCO tytuł Miasta Literatury.

Uczestnicy kongresu gościli w poniedziałek w Zamku Królewskim na Wawelu, gdzie oglądali zbiory Archiwum Krakowskiej Kapituły Katedralnej. W Krakowie będą mogli zobaczyć także najcenniejsze dzieła ze zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej i Biblioteki Książąt Czartoryskich oraz Opactwa Benedyktynów w Tyńcu.

W kolejnych dniach goście odwiedzą biblioteki sanktuarium na Jasnej Górze i Uniwersytetu Warszawskiego oraz Bibliotekę Narodową.

Z okazji Kongresu wydane została książka poświęcona oprawom oraz album Biblioteka Jagiellońska - skarbiec bibliofila.

Kongres, który potrwa do 25 września, organizuje Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliofilów we współpracy z Biblioteką Narodową i Biblioteką Jagiellońską.

d17vgqo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17vgqo

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj