Trwa ładowanie...
nagroda
23-04-2010 13:43

W Krakowie powołano Feministyczną Nagrodę Literacką

W Krakowie powołano Feministyczną Nagrodę LiterackąŹródło: Inne
d2tfwkx
d2tfwkx

Powołanie Feministycznej Nagrody Literackiej im. Narcyzy Żmichowskiej ogłoszono w sobotę w Krakowie. Nagroda będzie przyznawana co rok laureatce lub laureatowi konkursu na książkę feministyczną.

Rozstrzygnięcie pierwszej edycji konkursu nastąpi jesienią w Krakowie.

Pomysł powołania konkursu i nagrody zrodził się w krakowskim środowisku akademicko-feministycznym. Fundatorką nagrody, w wysokości 3 tys. USD, jest amerykańska feministka i profesor literatury Uniwersytetu Nowojorskiego Ann Snitow.

Według organizatorów konkursu, nagroda ma na celu prezentację feminizmu oraz dorobku intelektualnego i artystycznego z nim związanego, a także docenienie polskich autorek i autorów oraz wydawnictw publikujących książki feministyczne.

d2tfwkx

W tym roku nagrodzona zostanie książka, która ukazała się na rynku wydawniczym w 2006 lub w 2007 r. W kolejnych latach nagroda będzie przyznawana książce wydanej w roku poprzedzającym rozstrzygnięcie konkursu.

Podczas sobotniego spotkania w krakowskiej siedzibie Fundacji Kobiecej eFKa powołano pięcioosobową kapitułę nagrody. Jej skład tworzą: redaktor naczelna feministycznego kwartalnika „Zadra” Beata Kozak z Krakowa, doktor filologii polskiej Marzena Lizurej z Wrocławia, historyk literatury Magdalena Piekara z Katowic, doktor filmoznawstwa Małgorzata Radkiewicz z Krakowa oraz historyk życia seksualnego Agnieszka Weseli z Warszawy.

- Autorami książek mogą być kobiety i mężczyźni. Ważnym wymogiem organizacyjnym jest, aby książki feministyczne były zgłaszane do nagrody wraz z uzasadnieniem. Zapraszamy do zgłaszania propozycji wydawnictwa, autorki i autorów oraz wszystkie inne osoby, które dostrzegły książkę wartą zgłoszenia do nagrody. Książki można zgłaszać do czerwca. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi jesienią podczas Targów Książki w Krakowie - powiedziała Majka Sokal, z sekretariatu Feministycznej Nagrody Literackiej.

Targi Książki w Krakowie odbędą się w dniach 23-26 października.

Propozycje do nagrody można nadsyłać na adres e-mailowy: nagrodafeministyczna@gmail.com.

d2tfwkx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2tfwkx