Trwa ładowanie...
d1sb3g2

W Krakowie odbędzie się festiwal Andrzeja Bursy

d1sb3g2
d1sb3g2

Postać poety Andrzeja Bursy chcą przypomnieć organizatorzy festiwalu „Byczo u Poety”, jaki w dniach od 15 do 18 czerwca odbędzie się w Krakowie. Nazwa festiwalu została zaczerpnięta z wiersza poety Ja chciałbym być poetą.

Twórcy festiwalu chcą w sposób niekonwencjonalny i dynamiczny przypomnieć osobę i twórczość poety, prozaika i dramaturga Andrzeja Bursy . Ich celem jest także promocja sztuki, oswojenie odbiorcy z jej różnymi dziedzinami: poezją, śpiewem, fotografią, filmem, teatrem.

- Festiwal będzie trwał cztery dni, jego cechy to multimedialność i multikulturowość, ponieważ takimi cechami określić można również twórczość Andrzeja Bursy - powiedziała podczas poniedziałkowej konferencji prasowej dyrektor festiwalu, Agnieszka Bubka.

Inauguracja festiwalu nastąpi w Muzeum Tadeusza Kantora przy ul. Nadwiślańskiej, gdzie zaprezentowane zostaną fragmenty krótkich form dramatycznych, stanowiących osobną grupę w twórczości Andrzeja Bursy . Następnego dnia w Cafe Młynek na placu Wolnica odbędzie się „Wieczór dobrze zapowiadających się”, których twórczość nawiązuje do Andrzeja Bursy .

d1sb3g2

Kolejny dzień to piknik liryczny na bulwarach pod Wawelem „Nakarm Smoka sztuką”, będący próbą przeniesienia poezji na ulicę. Jak zapowiadają organizatorzy, spacerujący bulwarami przechodnie staną się częścią artystycznego przedsięwzięcia, będą mieli okazję wysłuchać wierszy i zmierzyć się z zagadkowymi typografiami i fotografiami. Festiwal zwieńczy spektakl multimedialny na scenie Tęcza W czerwcu najpiękniej ogród Luizy zakwita - fantazja zainspirowana poezją Bursy .

Wszystkie miejsca, w których odbywać się będą festiwalowe wydarzenia, także związane są z osobą Bursy .

- Bursa był i jest postacią elektryzującą, poetą, który swoją twórczością ostrzegał przed zagrożeniami machiny totalitarnej, niszczącej osobowość człowieka. Dlatego funkcjonuje w obecnym kontekście kultury masowej, ponieważ generalnie w tym zakresie niewiele się zmieniło - uważa Szczęsny Wroński ze Stowarzyszenia Dialog, poeta i współorganizator festiwalu.

Patronat honorowy nad festiwalem przyjął prezydent Krakowa; Kraków współfinansuje także festiwal.

d1sb3g2

* Andrzej Bursa (ur. 21 marca 1932 w Krakowie, zm. 15 listopada 1957) - polski poeta, prozaik, dramaturg i dziennikarz, należał do tzw. Pokolenia Współczesności, zaliczany do kręgu „poetów przeklętych”.* Absolwent UJ, od grudnia 1954 do lata 1957 pracował jako reporter „Dziennika Polskiego” w Krakowie. Jego działalność literacka trwała krótko, bo zaledwie trzy lata. Zmarł nagle w wieku 25 lat wskutek wrodzonego niedorozwoju aorty.

Jego twórczość w znacznej mierze przepełniona była buntem, wiersze cechowały naturalizm oraz antyestetyka. Opisują ówczesną rzeczywistość w sposób demaskatorski i bezkompromisowy, a zarazem przesycone są ukrytym liryzmem. W ciągu swojego życia Andrzej Bursa zdążył opublikować w różnych czasopismach trzydzieści siedem wierszy, opowiadania, skecz sceniczny Rozmowy chłopskie oraz wystawił sztukę pt. Karbunkuł. Jego sława urosła dopiero po śmierci.

d1sb3g2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1sb3g2