Trwa ładowanie...
d1qzzit
paweł
23-04-2010 13:57

W Krakowie będzie można zobaczyć trzy rękopisy Jana Pawła II

d1qzzit
d1qzzit

* Kartki z dziennika Karola Wojtyły z zapiskami z czasu konklawe, na którym został wybrany na papieża, i z pierwszym podpisem, który złożył już jako Jan Paweł II , będzie można oglądać od piątku do 8 kwietnia w Krakowie. * Rękopisy znajdą się na wystawie w Instytucie Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II .

Z racji przypadającej w piątek 5. rocznicy śmierci Jana Pawła II wystawione zostaną jeszcze dwa inne rękopisy Wojtyły : zapis poematu Matka z 1950 r. oraz dramatu Brat naszego Boga w pierwszej jego wersji, jeszcze bez podziału na role. Oryginał notatek z konklawe oraz rękopisy literackie pochodzą z archiwum krakowskiej Kurii Metropolitalnej. Będą one atrakcją dobiegającej właśnie końca wystawy „Jan Paweł II Wielki – Pamiętamy” zorganizowanej w 31. rocznicę wyboru papieża-Polaka.

W październiku zeszłego roku podczas otwarcia tej ekspozycji można było zobaczyć tylko oryginał notatek z konklawe, później w gablocie wystawione były kopie.

Zapiski kard. Karola Wojtyły są bardzo lapidarne. Na papierze w grubą linię odnotowywał datę, godzinę i wydarzenie, np. „konklawe” lub „kongregacja kardynalska”. Pod datą 16 października jest wpis: „uroczystość św. Jadwigi”, a na końcu strony pod godz. 17 z minutami autograf – „Jan Paweł II”.

d1qzzit

Rękopisy literackie to gęsto zapisane, luźne kartki papieru.
- Dla koneserów i ludzi, którzy interesują się literackimi dokonaniami Wojtyły , ma to niesłychaną wartość. Pokaz rękopisów Matka i Brat naszego Boga to zwiastun wystawy rękopisów literackich Karola Wojtyły , która zostanie zorganizowana w Instytucie we wrześniu - powiedział dyrektor Instytutu Dialogu Międzykulturowego Piotr Matusiak.

Ekspozycja „Jan Paweł II Wielki – Pamiętamy” - zorganizowana w dwóch budynkach przy ul. Kanoniczej w Krakowie, w Instytucie Dialogu Międzykulturowego i w Muzeum Archidiecezjalnym - potrwa do 8 kwietnia. Na wystawie zobaczyć można m.in. zdjęcia, dokumenty, pamiątki i filmy dokumentalne z czasów posługi Wojtyły jako biskupa krakowskiego oraz z okresu jego pontyfikatu.

d1qzzit
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qzzit