Trwa ładowanie...
terror
12-04-2011 12:54

"W kraju mężczyzn" Matara - dojrzewanie w czasach brutalnego terroru politycznego w Libii

J. M. Coetzee, wybitny pisarz południowoafrykański, laureat Nagrody Nobla, określił W kraju mężczyzn Hishama Matara jako chwytającą za serce "historię dziecka, które zbyt szybko zostało skonfrontowane z brutalną rzeczywistością libijskiego terroru politycznego". Debiut Matara właśnie ukazuje się po polsku w prestiżowej serii Kontynenty sopockiego wydawnictwa Smak Słowa.

"W kraju mężczyzn" Matara - dojrzewanie w czasach brutalnego terroru politycznego w LibiiŹródło: "__wlasne
d1ctktp
d1ctktp

* J. M. Coetzee , wybitny pisarz południowoafrykański, laureat Nagrody Nobla, określił W kraju mężczyzn Hishama Matara jako chwytającą za serce "historię dziecka, które zbyt szybko zostało skonfrontowane z brutalną rzeczywistością libijskiego terroru politycznego". Debiut Matara właśnie ukazuje się po polsku w prestiżowej serii Kontynenty sopockiego wydawnictwa Smak Słowa.*

Dziewięcioletni Sulejman zaczyna powoli dorastać i uświadamiać sobie, że poza beztroskimi zabawami i objęciami kochających rodziców istnieje jeszcze inny świat. Kiedy jego ojciec wyjeżdża w interesach, na czas swojej nieobecności mianuje syna głową rodziny. Jednakże Sulejman przez przypadek odkrywa, że ojciec wcale nie wyjechał… Nagle ogromny, dopiero poznawany świat dorosłych staje się przerażającym miejscem, w którym nawet rodzice kłamią, a najważniejsze pytania pozostają bez odpowiedzi.

Zaniepokojony dziwną nieobecnością ojca Sulejman zwraca się ku matce, która pod osłoną nocy powierza mu sekretną historię swojego dzieciństwa. W miarę opowieści kłamstwa i lęki przybierają na sile, a ściany domu Sulejmana zdają się niemalże pękać pod naporem skrywanych w nim tajemnic. * W kraju mężczyzn to debiut powieściowy Matara , przetłumaczony na dwadzieścia dwa języki.*Książka została nominowana do Man Booker Prize oraz Guardian First Book Award. Zdobyła nagrodę za najlepszy debiut Commonwealth Writer’s Prize (w kategorii Europa i Południowa Azja), nagrodę Ondaatje przyznawaną przez Royal Society of Literature, a także Arab American Book Award.

* Hisham Matar urodził się w Nowym Jorku w 1970 roku. Jego rodzice byli Libijczykami. Dzieciństwo spędził w Trypolisie, a następnie w Kairze, dokąd jego rodzina musiała wyemigrować, uciekając przed prześladowaniami reżimu Kaddafiego.* On sam od 1986 roku mieszka w Londynie. Ojciec pisarza w 1990 został aresztowany jako dysydent polityczny i osadzony w więzieniu w Libii. Od tej pory rodzina nie ma z nim kontaktu.

Recenzent "The Time" uznał, że W kraju mężczyzn to jeden z najbardziej olśniewających debiutów literackich ostatnich lat, a dziennikarz "Guardiana" podkreślał, że Matar jest "wszechstronnym obserwatorem", który posiada "dar opisywania zarówno absurdu, jak i naturalnych emocji".

[oprac. GW]

d1ctktp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ctktp

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj