Trwa ładowanie...
izrael
14 lipca 2010, 17:36

W Jerozolimie odnaleziono najstarszy dokument pisemny

W Jerozolimie odnaleziono najstarszy dokument pisemnyŹródło: AFP/Gali Tibbon
d1ef7ju
d1ef7ju

Mały kawałek tabliczki archeolodzy odkryli nieopodal murów Starego Miasta. Badacze datują go na XIV w. p.n. e. Na znalezisku odczytali słowa ‘pan’, ‘później’, ‘robić’, ‘ich’.

Na ten najstarszy dokument pisemny, jaki odnaleziono w Jerozolimie archeolodzy natknęli się podczas przesiewania ziemi, którą wydobywali pod wieżą z okresu króla Salomona (X w. p. n. e.), w okolicy południowej ściany Starego Miasta. Opiekę naukową nad badaniami sprawuje Uniwersytet Hebrajski.

Badacze twierdzą, że znalezisko pochodzi z archiwum królewskiego i świadczy o znaczeniu Jerozolimy jako kluczowego miasta w epoce brązu, na długo przed zdobyciem go przez króla Dawida. Prawdopodobnie jest to fragment dokumentu królewskiego, depesz jakie wymieniali między sobą królowie starożytnego Bliskiego Wschodu.

Mierzący 2,8 cm długości i centymetr grubości kawałek glinianej tabliczki pokryty jest pismem klinowym, akadyjskimi symbolami starożytnymi. Do tej pory najstarszym dokumentem pisemnym była tabliczka została odnaleziona w tunelu wodnym Shiloah. Pochodzi z VIII wieku p.n.e. z okresu panowania króla Ezechiasza.

d1ef7ju
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ef7ju

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj