Trwa ładowanie...
dm230m2
01-03-2013 12:14

W głosowaniu na wychodzące z użycia wyrazy wygrał "żak"

W głosowaniu internetowym na wychodzące z użycia polskie wyrazy wygrał "żak" - poinformowała PAP w piątek Biblioteka Śląska w Katowicach. Na kolejnych miejscach znalazły się: "absztyfikant", "melancholia".

dm230m2
dm230m2

W głosowaniu internetowym na wychodzące z użycia polskie wyrazy wygrał "żak" - poinformowała PAP w piątek Biblioteka Śląska w Katowicach. Na kolejnych miejscach znalazły się: "absztyfikant", "melancholia".

W głosowaniu internetowym oddano łącznie 1159 głosów; najwięcej na słowo "żak" - 11,8 proc. głosów. Na drugim miejscu znalazł się "absztyfikant" (9,9 proc.) a na trzecim "melancholia" (7,1 proc.) - poinformowała rzeczniczka Biblioteki Śląskiej Aneta Satława.
W pierwszej dziesiątce znalazły się także wyrazy: "chędożyć", "kałamarz", "zaiste", "safanduła", "szaławiła", "umiłowany", "luby".

Akcją "Ocalimy od zapomnienia" Biblioteka Śląska postanowiła uczcić Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który obchodzono 21 lutego. Pomysł zorganizowania plebiscytu, którego celem było zebranie zapomnianych oraz rzadko używanych polskich wyrazów spotkał się z ogromnym odzewem w całym kraju. Propozycje słów wartych ocalenia zgłaszano w siedzibie biblioteki, przez internet oraz telefonicznie.Zaproponowano ich niemal 500; książnica wybrała z nich do plebiscytu 100.

Głosowanie internetowe trwało do północy w czwartek. Po podsumowaniu plebiscytu Biblioteka Śląska chciałaby z pomocą historyków języka opracować słownik wyrazów ocalonych.

dm230m2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dm230m2

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj