Trwa ładowanie...
bruno
23 kwietnia 2010, 13:35

W Drohobyczu zakończył się II Festiwal Schulza

W Drohobyczu zakończył się II Festiwal SchulzaŹródło: Inne
d29coz4
d29coz4

Marszem z pochodniami przez miejsca pamięci Brunona Schulza zakończył się II Międzynarodowy Festiwal Schulzowski w Drohobyczu na Zachodniej Ukrainie.

– W ciągu tygodnia trwania festiwalu niewielkie galicyjskie miasto przekształciło się w światowe centrum schulzologii – powiedziała dyrektor imprezy, Wira Meniok.

– Siedem ostatnich dni wypełniła międzynarodowa sesja naukowa „ Bruno Schulz a kultura pogranicza”, spotkania literackie, warsztaty translatorskie, wystawy plastyczne i spektakle teatralne. Zaproszeni do Drohobycza twórcy prezentowali sztukę, której natchnieniem były dzieła Brunona Schulza – podkreśliła Meniok.

W miejscu, gdzie zginął artysta, odsłonięto tablicę pamiątkową. Przedstawiciel miejscowej gminy żydowskiej odmówił kadisz, brzmiały również modlitwy za zmarłych, odmówione przez księży kościołów rzymskokatolickiego i greckokatolickiego.

Po południu mieszkańcy Drohobycza i goście festiwalu wysłuchali recitalu ucznia Brunona Schulza , Alfreda Schreyera, wieczorem zaś Teatr Scena Plastyczna KUL wystawił spektakl „Bruzda” w reżyserii Leszka Mądzika.

d29coz4

Bruno Schulz urodził się w Drohobyczu 12. lipca 1892 r.

Był najmłodszym synem właściciela sklepu bławatnego, kupca Jakuba Schulza. Uczył się w drohobyckim gimnazjum, w 1911 r. zdał maturę. Próbował studiów architektonicznych na Politechnice Lwowskiej. W 1913 r. przez kilka miesięcy studiował na wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Wątłe zdrowie i ciężka sytuacja materialna po śmierci ojca zmusiły go do podjęcia stałej pracy. We wrześniu 1924 r. Bruno Schulz został nauczycielem rysunków w Państwowym Gimnazjum im. Władysława Jagiełły w Drohobyczu, gdzie pracował, z krótkimi przerwami, do 1941 r.

W 1942 r. okupujący Drohobycz Niemcy zatrudnili Brunona Schulza przy katalogowaniu konfiskowanych książek. Przyjaciele pisarze, zwłaszcza Zofia Nałkowska , usiłowali ściągnąć go do Warszawy. Bruno Schulz otrzymał fałszywą kenkartę i pieniądze na wyjazd. Ustalono nawet datę ucieczki. Niestety, kilka dni wcześniej Bruno Schulz został zastrzelony na ulicy przez gestapowca Karla Guenthera.

Literacka spuścizna Brunona Schulza to dwa cykle prozy: Sklepy cynamonowe i Sanatorium pod Klepsydrą , nieco opowieści i szkiców krytycznych zamieszczanych w czasopismach oraz przekład powieści Franza Kafki Zamek . Dopełniają ją liczne listy do przyjaciół, m.in do: Witkacego , Gombrowicza , Nałkowskiej , Tuwima . Bezpowrotnie przepadły wszelkie materiały do przygotowywanej powieści Mesjasz.

Jego spuścizna to również grafiki - sztychy, litografie i rysunki.

d29coz4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29coz4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj