W czwartek rozstrzygnięcie 18. edycji Nagrody KLIO
W czwartek w Warszawie po raz 18. zostanie przyznana Nagroda KLIO za wkład polskich autorów i wydawców w popularyzację historii. Ogłoszenie laureatów towarzyszyć będzie XXI Targom Książki Historycznej odbywającym się w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego
W czwartek w Warszawie po raz 18. zostanie przyznana Nagroda KLIO za wkład polskich autorów i wydawców w popularyzację historii. Ogłoszenie laureatów towarzyszyć będzie XXI Targom Książki Historycznej odbywającym się w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego.
"To nagroda bardzo prestiżowa i ceniona w środowisku historyków. Określa się ją historycznym Noblem"- mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej Zbigniew Czerwiński, przewodniczący Porozumienia Wydawców Książki Historycznej, które przyznaje nagrodę KLIO od 1995 r.
Tomasz Łubieński, redaktor naczelny pisma "Nowe Książki", który zasiada w konkursowym jury, przypomniał w rozmowie z PAP, że nagrody są przyznawane za rzetelną popularyzację wiedzy historycznej. "Chcemy nagradzać książki profesjonalne, poważne, te, które wywołują dyskusję. Zobowiązuje nas do tego nazwa nagrody, imię które nosiła muza historii" - powiedział Łubieński.
Członek jury przypomniał, że oceniana jest nie tylko wartość poznawcza książek, ale także m.in. ich szata graficzna. Wydawnictwa są również nagradzane za publikację interesujących serii i cykli tematycznych.
W tym roku do nagrody kandydowało 164 publikacji wydanych w latach 2011-2012, z czego w finałowym etapie udział bierze 12 książek podzielonych na 4 kategorie.
W kategorii autorskiej nominowano publikacje: "Stalin. Twórca i dyktator supermocarstwa" Eugeniusza Duraczyńskiego, "Europa zimnej wojny" Jerzego Holzera oraz "+Wiadomości literackie+. Prawie dla wszystkich" Małgorzaty Szpakowskiej.
Do miana najlepszej monografii naukowej kandydują: "O kształt polityki polskiej. Oblicze ideowo-polityczne i działalność Ruchu Młodej Polski (1979-1989)" Tomasza Sikorskiego, "Goralenvolk. Historia zdrady" Wojciecha Szatkowskiego oraz "Wielka Trwoga. Polska 1944-1947" Marcina Zaremby.
W kategorii edytorskiej szansę na zwycięstwo mają publikacje: "O ziemiańskim świętowaniu" Tomasza Adama Pruszaka, "Kobieta w średniowiecznej Europie" Andrzeja Radzimińskiego, a także dwuczęściowa publikacja zbiorowa "Proces Romana Romkowskiego, Józefa Różańskiego i Anatola Fejgina w 1957 roku".
Nagrody historyczne KLIO przyznawane są także w kategorii varsaviana. Nominowano w tej kategorii: książkę "Generał Monter Antoni Chruściel. Komendant podziemnej Warszawy" Andrzeja Krzysztofa Kunerta , album "Karol Beyer (1818-1877)" Danuty Jackiewicz , który ukazał się w cyklu "Fotografowie Warszawy" oraz publikację Jerzego S. Majewskiego "Żydowski Muranów i okolice".
Oprócz red. Łubieńskiego książki nominowane do nagrody ocenia jury w składzie: prof. Tomasz Szarota (przewodniczący), prof. Tomasz Kizwalter, prof. Henryk Samsonowicz, prof. Janusz Tazbir, prof. Jan Kieniewicz i red. Marian Turski z "Polityki".
"Obrady w gronie jury są bardzo żywe, nie brakuje podczas nich żartów, ale i sporów. To dowodzi zainteresowania książką historyczną; wydawałoby się, że świat współczesny obejdzie się bez historii, a ona wciąż wraca" - podsumował Łubieński.
Laureaci nagrody KLIO zostaną ogłoszeni w czwartek podczas pierwszego dnia XXI Targów Książki Historycznej w Arkadach Kubickiego w Zamku Królewskim w Warszawie, które potrwają do 2 grudnia.
Podczas imprezy swoją ofertę zaprezentuje ponad 220 wystawców: wydawcy książek historycznych, wydawnictwa muzealne, wydawnictwa biblioteczne, instytucje kultury, producenci gier planszowych i strategicznych, producenci filmowi.
W programie targów znalazły się spotkania ze znanymi historykami i autorami książek historycznych m.in. prof. Aleksandrem Łuczakiem i Władimirem Bieszanowem, panele dyskusyjne np. "Varsaviana w dobie kryzysu" oraz spacery historyczne, które poprowadzą m.in. autorzy książek historycznych Sławomir Koper i Iwona Kienzler.
Zaplanowano również projekcje historycznych filmów fabularnych, takich jak "Gladiator" czy "Na Zachodzie bez zmian" oraz pokazy grup rekonstrukcyjnych. Chorągiew Rycerstwa Ziemi Zakroczymskiej zorganizuje pokaz turnieju rycerskiego, turniej łuczniczy dla publiczności, pokazy walk rycerzy z epoki bitwy pod Płowcami, inscenizację bitwy polsko-litewskiej "Oblężenie Jazdowa 1262" oraz pokaz pod hasłem "Od Mieszka do Jagiełły - czyli opowieść jak zmieniało się uzbrojenie rycerza od X do XV w.".
Patronem medialnym targów jest portal historyczny Polskiej Agencji Prasowej i Muzeum Historii Polski www.dzieje.pl.