Trwa ładowanie...

W czwartek premiera "Końca" Warlikowskiego

"Chciałem wejść w człowieka i w jego winę, w to, jak mu ona doskwiera w życiu" - mówi Warlikowski

W czwartek premiera "Końca" WarlikowskiegoŹródło: PAP/Jacek Turczyk
d1ap9pd
d1ap9pd

Koniec - nowe przedstawienie Krzysztofa Warlikowskiego oparte m.in. na Procesie Franza Kafki - będzie miało premierę w czwartek w Farat Film Studio w Warszawie.

"Chciałem wejść w człowieka i w jego winę, w to, jak mu ona doskwiera w życiu. Wszyscy jesteśmy w jakimś sensie paradoksalnie zarażeni przez Proces i przez Franza Kafkę w XX wieku poczuciem winy. On otworzył drzwi do XX-wiecznego egzystencjonalnego strachu, przerażenia życiem" - powiedział Warlikowski w poniedziałek na konferencji prasowej.

"Ta wina nie bierze się z opresji zewnętrznej, tylko jest czymś jak grzech pierworodny w człowieku" - podkreślił.

d1ap9pd

Warlikowski wykorzystał w przedstawieniu fragmenty Procesu Franza Kafki , niezrealizowanego scenariusza filmowego Bernarda Marii Koltesa Nickel Stuff i powieści J.M. Coetzeego Elizabeth Costello.

Koniec to "rozmowa ze mną samym przy użyciu tekstów i pisarzy, którzy mnie najbardziej uruchamiają - powiedział Warlikowski. - Jest to na pewno moja droga. Trudno mi odnaleźć się i wyczerpać jednym tekstem teatralnym".

W przedstawieniu wystąpią m.in. Stanisława Celińska , Magdalena Cielecka , Ewa Dałkowska , Zygmunt Malanowicz , Maja Ostaszewska , Jacek Poniedziałek i Maciej Stuhr . Muzykę skomponowali Paweł Mykietyn , Paweł Bombert i Paweł Stankiewicz.

Koniec jest koprodukcją Nowego Teatru w Warszawie z Theatre de l'Od,on w Paryżu, La Com, die deClermont-Ferrand - Sccne Nationale w Clermont-Ferrand, Theatre de la Place w Licge i Hebbel am Uferw Berlinie. Na początku przyszłego roku przedstawienie zostanie zaprezentowane we Francji (wstyczniu w Clermont-Ferrand, w lutym w Paryżu, a w marcu w Liege).

d1ap9pd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ap9pd