Trwa ładowanie...

W Częstochowie uczczono 78. rocznicę urodzin H. Poświatowskiej

Wiersze Haliny Poświatowskiej rozbrzmiewały w czwartek - w dniu jej 78. urodzin - z balkonu muzeum w jej rodzinnej Częstochowie. Na stojącej w pobliżu rzeźbie jej postaci siedzącej na ławeczce pojawiło się zaproszenie do jej domu.

W Częstochowie uczczono 78. rocznicę urodzin H. PoświatowskiejŹródło: Inne
d17vgqo
d17vgqo

Wiersze Haliny Poświatowskiej rozbrzmiewały w czwartek - w dniu jej 78. urodzin - z balkonu muzeum w jej rodzinnej Częstochowie. Na stojącej w pobliżu rzeźbie jej postaci siedzącej na ławeczce pojawiło się zaproszenie do jej domu.

"Dziś są moje urodziny. Przyjdź do Domu Poezji" - napisano na zaproszeniu. Szarfa, którą zawieszono na rzeźbie, była w ulubionym kolorze poetki - zielonym.

"Pamięć o Halinie Poświatowskiej jest w Częstochowie żywa. Zaobserwowaliśmy spore zainteresowanie, ludzie przystawali dziś przy ławeczce, by posłuchać nagrań jej wierszy. Dbamy o to, by obchody jej urodzin były radosnym wydarzeniem" - powiedziała PAP kierownik Działu Edukacji i Wystaw Muzeum Częstochowskiego Monika Świerczewska.

Wstęp do Domu Poezji - Muzeum Haliny Poświatowskiej był w czwartek bezpłatny. Można w nim oglądać stałą ekspozycję poświęconą jej życiu i twórczości. Zgromadzono tam głównie rodzinne pamiątki, a także wydania jej książek. Miłośników poezji Poświatowskiej oprowadza po tym miejscu brat poetki Zbigniew Myga.

Halina Poświatowska urodziła się 9 maja 1935 roku w Częstochowie. Choroba serca nabyta w dzieciństwie naznaczyła piętnem całe jej życie. Skazała ją na długie leczenie, pobyty w szpitalach, uniemożliwiła regularną naukę.

d17vgqo

W 1953 roku, w sanatorium w Kudowie, poznała swego późniejszego męża Adolfa Poświatowskiego, który zmarł nagle na serce w 1956 r. W grudniu 1956 r. poetka zadebiutowała na łamach "Gazety Częstochowskiej" wierszami "Szczęście" i "Człowiek z Annapurny". Dzięki opiece prof. Juliana Aleksandrowicza, Poświatowskiej nie tylko udało się rozwinąć talent poetycki, ale również wyjechać na operację serca do Stanów Zjednoczonych.

Skomplikowany zabieg pozwoliła przeżyć poetce jeszcze 9 lat. W tym czasie wydała m.in. zbiory wierszy pt. "Hymn bałwochwalczy", "Dzień dzisiejszy", "Oda do rąk".

* Zmarła 11 października 1967 roku w Warszawie w wieku 32 lat, po drugiej operacji serca. Pochowana została na częstochowskim cmentarzu św. Rocha.*

d17vgqo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17vgqo

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj