Trwa ładowanie...
język
23 kwietnia 2010, 13:33

W Cambridge znów po polsku

W Cambridge znów po polskuŹródło: Inne
d34mowr
d34mowr

Na prestiżowy Uniwersytet Cambridge znów wróciła nauka języka polskiego. W dalszych planach uczelni jest uruchomienie całego wydziału polonistyki.

Cambridge – według ostatnich sondaży, najlepszy uniwersytet w Europie i drugi w świecie – zrezygnował z nauki polskiego kilka lat temu z powodu oszczędności. Po tym jednak, jak do Wielkiej Brytanii przyjechało prawie 240 tys. Polaków, polskiej ambasadzie udało się przekonać władze uczelni do wznowienia nauki naszego języka.

Pierwszy kurs ruszył w tym roku szkolnym. Utworzono trzy grupy językowe.
– Obawiano się, że zajęcia nie będą opłacalne bo zapisze się jeden lub dwóch studentów. A okazało się, że są niezwykle popularne. Na pierwszy rok przyjęto 56 osób i szybko przybywa chętnych – wyjaśnia Krystyna Milewska z polskiej ambasady w Londynie.

– Naszym językiem najbardziej zainteresowani są studenci badający dziedziny związane z Polską, np. historycy. Dzięki temu mogą studiować materiały źródłowe w oryginale – mówi Milewska.

Cambridge przywrócił kursy m.in. ze względu na częściowe dofinansowanie, jakie zaproponowała polska ambasada. Ufundowano też nagrodę dla najlepszego studenta – Lingua Polonica Prize.

d34mowr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34mowr

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj