Trwa ładowanie...
białystok
14 maja 2010, 12:25

W Białymstoku otwarto bibliotekę esperancką

W Białymstoku otwarto bibliotekę esperancką

W Białymstoku otwarto bibliotekę esperanckąŹródło: Jupiterimages
d1qhtpt
d1qhtpt

Esperanto-Libraro, biblioteka esperancka, została otwarta w środę w Białymstoku, rodzinnym mieście twórcy esperanto Ludwika Zamenhofa. Miłośnicy tego języka mają do

dyspozycji ok. 2 tysięcy skatalogowanych książek i czasopism.

W księgozbiorze przeważa literatura piękna, wśród nich Marta Elizy Orzeszkowej przetłumaczona przez Ludwika Zamenhofa w 1910. tam także podręczniki do nauki esperanto, słowniki narodowe, słowniki branżowe, książki dla dzieci i młodzieży, komiksy, biuletyny kongresowe, książki o religii, filozofii. Są też 173 tytuły czasopism.

Esperanto-Libraro jest filią Książnicy Podlaskiej, z której w większości księgozbiór pochodzi. Literaturę esperancką podarowali również, z myślą o powstającej bibliotece, uczestnicy zeszłorocznego 94. Światowego Kongresu Esperanto w Białymstoku.

Biblioteka mieści się w Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku. Elżbieta Karczewska, prezes Białostockiego Towarzystwa Esperantystów, sądzi, że książek jest więcej, nawet ok. 3 tys., ponieważ ciągle napływają nowe pozycje, ale z braku czasu część z nich nie została jeszcze wpisana do katalogu.

d1qhtpt

Do biblioteki zostaną również dołączone książki pochodzące z akcji "100 na 100", zorganizowanej przez Białostockie Towarzystwo Esperantystów. Jej celem jest zachęcenie miłośników esperanto z kraju i zagranicy, do przekazywania książek na 100-lecie istnienia ruchu esperanckiego w Białymstoku. Akcja zakończy się podczas obchodów jubileuszu pod koniec maja.

- Esperanto jest widoczne w 120 krajach i powiedziałabym, że z tych wszystkich krajów przyjechały książki - powiedziała Karczewska.

W Białymstoku Ludwik Zamenhof (1859-1917) urodził się i spędził dzieciństwo. Wówczas było to 30-tysieczne miasto, zróżnicowane kulturowo i narodowościowo. Żyjąc w takim środowisku młody Zamenhof postanowił stworzyć podstawy języka międzynarodowego, który miał pomóc w porozumieniu różnych narodowości i wyeliminowaniu konfliktów narodowościowych i religijnych.

Po wyjeździe do Warszawy, pod pseudonimem dr Esperanto, wydał podręcznik do nauki języka międzynarodowego, stworzonego na podstawie języków już istniejących.

Ilu jest na świecie esperantystów, dokładnie nie wiadomo, najczęściej podawana jest liczba kilkuset tysięcy osób znających esperanto. Ponad 2 tys. miłośników tego języka z 63 krajów przyjechało na przełomie lipca i sierpnia 2009 roku do Białegostoku na 94. Światowy Kongres Esperanto. Impreza zorganizowana została w tym mieście w związku ze 150. rocznicą urodzin Zamenhofa.

d1qhtpt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qhtpt

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj