Trwa ładowanie...
d4m459f

VIII Międzynarodowy Festiwal Sztuki Książki „Czas”

d4m459f
d4m459f

Książki przezroczyste, książki labirynty, książki gry planszowe oglądali już mieszkańcy Dublina i Bremy. We wrześniu zobaczą je płocczanie w Płockiej Galerii Sztuki. Wielkimi krokami zbliża się otwarcie wystawy VIII Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Książki „Czas”.

90 twórców z 15 krajów, m.in. z Australii, Hiszpanii, Francji, Brazylii i Polski zabrało się za stworzenie książki niekonwencjonalnej, eksperymentalnej - w formie przestrzennych obiektów. Przy tym jednak stworzonej do czytania. Dodatkowo postanowili zainspirować się czasem, stąd tytuł wystawy. W rezultacie w Płockiej Galerii Sztuki obejrzymy choćby książkę przezroczystą autorstwa wrocławianki Renaty Pacyny-Kruszyńskiej, w której zapisany jest tekst Ten, który spada Sławomira Mrożka , będący metaforą przemijania. Można ją i czytać, i oglądać. Będą też książki labirynty, w których tekst zamieszczony na przezroczystych stronach nawarstwia się - powstaje wówczas, w zależności od kąta patrzenia, lej bądź kula występujące w opowiadaniu. Nie zabraknie również książek dla dzieci. Łodzianka Dorota Domagała Lokomotywę Juliana Tuwima zamieniła na grę planszową z klockami literkami.

Wystawa jest plonem wcześniej zorganizowanego konkursu. Dodatkowo są na niej dzieła autorów imiennie zaproszonych przez organizatorów. Zdążyła już zagościć w wielu galeriach polskich i zagranicznych, choćby w dublińskim National Print Museum czy w Bremie. Po wyjeździe z Płocka wyruszy m.in. do berlińskiej Deventer. Wystawa będzie prezentowana do końca roku. - Tych książek nie znajdziemy w bibliotekach. Niemniej, być może niektórym tak się spodobają, że przypomną sobie o istnieniu literatury istniejącej na papierze, a nie tylko słowa pisanego na ekranie komputera. I dzięki temu po nią sięgną - zastanawia się Jerzy Mazuś, dyrektor Płockiej Galerii Sztuki. Dodatkowo w ramach festiwalu indywidualne wystawy zaprezentują Radosław Nowakowski i Marek Gajewski.

d4m459f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4m459f

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj