Trwa ładowanie...
biblia
23-04-2010 13:54

VIII Ekumeniczne Święto Biblii

VIII Ekumeniczne Święto BibliiŹródło: Jupiterimages
d1s6669
d1s6669

Projekcja filmu „Luter” w reż. Erica Tilla rozpocznie w czwartek w Poznaniu VIII Ekumeniczne Święto Biblii. W tym roku tematem przewodnim jest werset z Ewangelii: „To, co niemożliwe u ludzi, jest możliwe u Boga”.

W programie znalazł się m.in. panel dyskusyjny z udziałem hierarchów kościołów chrześcijańskich „Deklaracja o usprawiedliwieniu - 10 lat po”.

- Deklaracja o usprawiedliwieniu podpisana przez Kościół katolicki i kościoły luterańskie w 1999 roku zamknęła trudny okres w chrześcijaństwie. Trzeba było wielu lat, żeby nagle okazało się, że można mówić to samo podobnym językiem w obu odłamach zachodniego chrześcijaństwa. Samo mówienie o tej deklaracji zbliża nas - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej superintendent Kościoła ewangelicko-metodystycznego ks. Jan Ostryk.

Kulminacją Święta Biblii będzie zaplanowane na 28 października nabożeństwo Słowa Bożego w poznańskiej archikatedrze pod przewodnictwem abpa Stanisława Gądeckiego i biskupa Kościoła ewangelicko-augsburskiego Mieczysława Cieślara. Podczas nabożeństwa śpiewać będą przedstawicieli Kościoła zielonoświątkowego.

- Ważnym jest to, że bracia katolicy zaprosili do katedry zielonoświątkowców - co nie jest tak bardzo oczywiste, ale to, że oni przyjęli to zaproszenie, to już jest wydarzenie świadczące o otwarciu obu stron. To jest ten wymiar ekumenicznego poznawania się chrześcijan - dodał ks. Ostryk.

d1s6669

W programie Święta znalazły się też: wspólna modlitwa ze śpiewami z Taize oraz koncert chóru Dominicantes.

- Podczas tego koncertu będzie można wysłuchać pieśni chrześcijańskich ze Wschodu i Zachodu sprzed i po reformacji - dodał ks. Ostryk.

Ostatnim elementem Święta będzie spotkanie modlitewne w wigilię święta reformacji w Kościele ewangelicko-augsburskim w Poznaniu.

Święto Biblii zorganizowano po raz pierwszy w 2001 roku. Organizatorem jest działająca od 2002 roku Polska Grupa Ekumeniczna, w skład której wchodzą: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół ewangelicko-augsburski, Kościół ewangelicko-metodystyczny, Kościół rzymskokatolicki, Kościół polskokatolicki, Kościół zielonoświątkowy.

d1s6669
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1s6669

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj