Koncert „Radość życia” w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zainauguruje w poniedziałek VII Ekumeniczne Święto Biblii. W tym roku tematem przewodnim jest werset z Ewangelii: „Ja żyję i wy będziecie żyć”.
W programie znalazły się m.in. panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli mediów pt. „Media boją się dobrej nowiny?!”, ekumeniczne spotkanie młodych „Słowo Boże w moim życiu” oraz spektakl Teatru Droga „Masz wiadomość” oparty na przypowieściach Jezusa.
Kulminacją Święta Biblii będzie zaplanowane na 5 listopada nabożeństwo Słowa Bożego pod przewodnictwem abpa Stanisława Gądeckiego i biskupa diecezji pomorsko-wielkopolskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego, bp. Michała Warczyńskiego.
- Katolik nie może być oporny wobec ekumenizmu, dlatego że jest to niezgodne z Ewangelią jak również z przesłaniem Jana Pawła II. W encyklice dotyczącej ekumenizmu Ut unum sint stwierdził on, że zaangażowanie ekumeniczne jest imperatywem chrześcijańskiego sumienia - powiedział na środowej konferencji prasowej ks. dr Tomasz Siuda z Kościoła rzymskokatolickiego.
Jak podkreślają organizatorzy przedsięwzięcia, Ekumeniczne Święto Biblii w Poznaniu przynosi konkretne owoce.
- Przed kilkunastoma laty, kiedy byłem w poznańskiej katedrze, zadano mi pytanie, czy metodysta jest chrześcijaninem. Dzisiaj mówią do mnie ‘ojcze’, by podkreślić moją posługę w tym mieście, wcale nie w Kościele rzymskokatolickim. Po tych siedmiu latach, od prawicy chrześcijańskiej, czyli Kościoła rzymskokatolickiego i prawosławia, do lewicy, czyli do zielonoświątkowców, gromadzimy się i choć są między nami dyskusje, to nie ma w nich złośliwości, jest raczej dociekanie - powiedział superintendent Kościoła ewangelicko-metodystycznego ks. Jan Ostryk.
Święto Biblii zorganizowano po raz pierwszy w 2001 roku. Organizatorem jest działająca od 2002 roku Polska Grupa Ekumeniczna, w skład której wchodzą: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół ewangelicko-augsburski, Kościół ewangelicko-metodystyczny, Kościół rzymskokatolicki, Kościół polskokatolicki, Kościół zielonoświątkowy.