Trwa ładowanie...

Vargas Llosa: fundamentalizm islamski głównym wrogiem demokracji

Vargas Llosa: fundamentalizm islamski głównym wrogiem demokracjiŹródło: AFP
d3j5bmj
d3j5bmj

Laureat tegorocznej literackiej Nagrody Nobla, peruwiański prozaik Mario Vargas Llosa oświadczył, że fundamentalizm islamski zastąpił komunizm jako główny wróg demokracji.

**"Kultura wolności wciąż ma wrogów, i to wrogów skrajnie niebezpiecznych: komunizm został zastąpiony przez fundamentalizm islamski jako największy wróg kultury demokracji we współczesnym świecie" - oświadczył pisarz na zamknięciu międzynarodowego forum w Santiago poświęconego polityce publicznej.

Jego zdaniem ekstremizm islamski "nie jest tak silny jak Związek Radziecki, ale stanowi wyzwanie, bo fanatyczni bojownicy (są) przekonani, że osiągną raj niszcząc kulturę Zachodu i wszystko, co ona sobą reprezentuje". * Vargas Llosa podkreślił, że "fanatyk religijny jest nadzwyczaj niebezpieczny, zwłaszcza jeśli jest gotów poświęcić życie w imię modelu, w który wierzy".*

d3j5bmj

"Integryzm islamski, który zabił więcej muzułmanów niż poganie czy chrześcijanie, jest wyznawany przez mniejszość i opiera się na przekonaniach politycznych i religijnych tak anachronicznych i niezgodnych z nowoczesnością, że nigdy nie zdoła pokonać kultury zachodniej" - zaznaczył pisarz.

"Ale powinniśmy umieć się bronić, by nie dopuścić do tego, że korzystając z instytucji wolności (integryści islamscy) przenikną do naszych społeczeństw i zaczną siać terror" - ostrzegł.

74-letni Vargas Llosa jest autorem takich powieści jak " Rozmowa w katedrze ", " Ciotka Julia i skryba ", " Miasto i psy " czy " Święto kozła ".

Na wasze komentarze i uwagi czekamy nie tylko tutaj, ale także na naszej stronie internetowej na Facebooku: tutaj !

d3j5bmj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3j5bmj