Vaclav Havel odebrał Nagrodę im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego
Były prezydent Czech Vaclav Havel odebrał w Nagrodę im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego .
Wręczając nagrodę dyrektor Zakładu im. Ossolińskich Adolf Juzwenko powiedział, że została ona przyznana za zaangażowanie w obronę praw człowieka, zasługi w doprowadzeniu do upadku systemu komunistycznego oraz działanie na rzecz przemian demokratycznych i stabilizacji demokracji w Europie Środkowej i Wschodniej.
Laureata powitano owacją na stojąco.
- Dziękuję za tę nagrodę noszącą imię człowieka, który w moich oczach jest ucieleśnieniem walki o wolność i odwagi występowania przeciwko systemom totalitarnym. To wielki honor być laureatem takiej nagrody i cieszę się, że otrzymałem ją we Wrocławiu - mówił Vaclav Havel .
Vaclav Havel dodał, że to właśnie stolica Dolnego Śląska odegrała ogromną rolę w ostatnich dziesięcioleciach.
- To tutaj m.in. powstała Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka, która pełniła ważną rolę we współpracy naszych dwóch krajów - dodał polityk.
Pytany przez prowadzącą uroczystość Grażynę Torbicką, jak fakt, że zawsze był związany ze sztuką i kulturą pozwolił mu prowadzić politykę, Vaclav Havel odpowiedział, że po upadku komunizmu w Czechach, ale też i w Polsce nie było demokratycznych polityków i w ich rolę wcielali się m.in. intelektualiści, muzycy i artyści.
- Ze mną było podobnie i namawiałem do tego swoich przyjaciół naukowców. Myślę, że było to możliwe tylko w czasie tych wielkich społecznych przemian. Bardzo dobrze gdy politycy nie są w pełni profesjonalnymi politykami i mają jakąś cywilną profesję. Dobrze jeśli potrafią także coś innego niż poruszać się po katakumbach władzy - tłumaczył.
Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu, gdzie ustawiono specjalną scenę, a dookoła niej m.in. duże zdjęcia Nowaka-Jeziorańskiego .
W czasie uroczystości odtworzono m.in. wypowiedzi publicysty Andrzeja Jagodzińskiego, który podkreślał, że mimo pełnionych stanowisk Havel pozostał skromnym, w gruncie rzeczy nieśmiałym, dowcipnym bardzo bezpośrednim człowiekiem.
Nagroda ustanowiona została 4 czerwca 2004 przez Jana Nowaka-Jeziorańskiego , Prezydenta Wrocławia, Uniwersytet Wrocławski, Zakład Narodowy im. Ossolińskich i Kolegium Europy Wschodniej. Wręczana jest corocznie, 4 czerwca - w rocznicę wyborów czerwcowych z roku 1989 r., osobom bądź instytucjom, których życie, działalność, aktywność przyczyniły się lub przyczyniają do tworzenia struktur niepodległej Polski oraz budowy społeczeństwa obywatelskiego.
Dotychczas wśród nagrodzonych znaleźli się Tadeusz Mazowiecki, George Bush senior, Stanisław Szuszkiewicz, kardynał Jean-Marie Lustiger oraz Siergiej Kowaliow.