Trwa ładowanie...
d1ckdyh
kultura
23-04-2010 13:40

V Światowe Spotkania z Kulturą Romską

d1ckdyh
d1ckdyh

Recital wirtuoza skrzypiec Miklosza Deki Czureja rozpoczął w piątek V Światowe Spotkania z Kulturą Romską. Przez ponad dwa tygodnie w Poznaniu i okolicach odbędzie się kilkanaście koncertów i imprez kulturalnych przygotowanych przez Romów.

Najważniejsze wydarzenie festiwalu to koncert muzyki na poznańskim Starym Rynku w niedzielę oraz, zaplanowana na 30 sierpnia w podpoznańskich Owińskach, rodzinna biesiada przy ognisku - powiedział PAP prezes Fundacji Bahtałe Roma Anna Markowska.

Podczas inauguracji Spotkań wojewoda wielkopolski wręczył Mikloszowi Deki Czurejowi złoty smyczek. Miklosz Deki Czurej jest światowej sławy wirtuozem skrzypiec, zdobywcą I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Romskiej w Monachium, na którym od Jehudi Menuhina otrzymał tytuł Króla Czardaszy. Czurej koncertował na najważniejszych scenach Polski i świata między innymi z Michałem Urbaniakiem i Sandorem Lakatosem.

W holu Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego otwarto wystawę Obozowisko Cygańskie, przygotowane przez Narodowe Muzeum Rolnictwa w Szreniawie(wielkopolskie).

Spotkania organizuje Fundacja Bahtałe Roma - Szczęśliwi Cyganie, której celem jest zachowanie, upowszechnianie i rozwój dorobku kulturowego polskich Romów. Impreza zakończy się 2 września koncertem w poznańskim Parku Wilsona.

Od nowego roku szkolnego w Poznaniu rozpocznie działalność dwustopniowa szkoła muzyczna ze specjalizacją muzyka romska a także zespół publicznych szkół zaocznych, w których dorośli Romowie będą mogli uzupełnić swoje wykształcenie.

d1ckdyh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ckdyh