Trwa ładowanie...
kraków
23 kwietnia 2010, 13:44

V Noc Muzeów - w połowie maja w Krakowie

V Noc Muzeów - w połowie maja w KrakowieŹródło: Inne
d1s11gt
d1s11gt

Nocny spacer murami obronnymi Krakowa od Baszty Pasamoników przez Bramę Floriańską i Basztę Stolarską, w towarzystwie rycerzy, dam dworu i mieszczan w dawnych strojach będzie jedną z atrakcji V Nocy Muzeów z 16 na 17 maja w Krakowie.

Mury obronne zostaną udostępnione zwiedzającym po raz pierwszy w ramach Nocy Muzeów, podobnie jak pałac biskupa Erazma Ciołka i Muzeum Paleobotaniczne UJ - poinformowali organizatorzy imprezy w czwartek na konferencji prasowej.

W Nocy Muzeów uczestniczy w tym roku 25 placówek - narodowych, państwowych, samorządowych, uczelnianych i prywatnych z Krakowa oraz Wieliczki i Niepołomic. Krakowianie i turyści będą mogli zwiedzić w tę noc ok. 40 miejsc.

W Nocy Muzeów bierze udział 25 instytucji, ale w sumie tych miejsc, które będziemy odwiedzać, będzie więcej. Dlatego, że w akcji biorą udział praktycznie wszystkie oddziały Muzeum Narodowego i Muzeum Historycznego Miasta Krakowa - wyjaśnił dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa, Stanisław Dziedzic.

Większość muzeów będzie otwarta od godz. 19 do 1 w nocy. Na tę szczególną noc większość placówek przygotowało dodatkowe atrakcje. Niektóre muzea wystawiają wyjątkowe zbiory, których na co dzień nie można oglądać. Będą też koncerty, projekcje, pokazy walk rycerskich i warsztaty muzealne.

d1s11gt

Prócz klasycznych imprez muzealnych - jak zwiedzanie galerii malarstwa, wystaw zabytków, znalezisk archeologicznych czy np. komnat wawelskich - będą też nietypowe, niecodzienne zdarzenia. W Parku Krakowskim będzie można zwiedzić schron z okresu II wojny światowej, a ze Wzgórza Wawelskiego będzie można podziwiać nocną panoramę Krakowa. W Muzeum AK przygotowano pokazy musztry, rozkładania broni i poczęstunek wojskową grochówką.

Przed Muzeum Farmacji odbędzie się pokaz złocenia pigułek, a w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha - warsztaty origami i ceremonia parzenia herbaty. W Muzeum UJ Collegium Maius Marek Szlezer będzie grał utwory Chopina na jedynym zachowanym do dziś fortepianie używanym przez kompozytora.

Dwa lata przed Rokiem Chopinowskim znów zagra fortepian chopinowski. Jedyny zachowany, na którym na pewno grał Chopin, co więcej - swoje nazwisko własnoręcznym podpisem na tym fortepianie umieścił. Dla osób, które będą chciały posłuchać brzmienia fortepianu oraz talentu Marka Szlezera, przygotowaliśmy telebim i transmisję na dziedzińcu Collegium Maius - wyjaśnił Stanisław Dziedzic.

Biletem wstępu będzie specjalnie wybity żeton za symboliczną złotówkę. Żeton ten będzie tej nocy jednocześnie biletem komunikacji miejskiej, która uruchomi dodatkowe kursy. A potem będzie go można zachować na pamiątkę.

Podczas pierwszej edycji Nocy Muzeów w 2004 r. krakowskie muzea odwiedziło ok. 60 tys. osób, a przed rokiem - ponad 150 tys. W sumie w ciągu czterech lat z nocnej oferty krakowskich muzeów skorzystało ponad 400 tys. krakowian i turystów.

d1s11gt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1s11gt

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj