Od Rodzinnego Spożywania Biblii rozpoczęło się w Poznaniu V Ekumeniczne Święto Biblii.
Kulminacyjnym jego momentem będzie czwartkowe Nabożeństwo Słowa, podczas którego modlitwom przewodniczyć będą metropolita poznański abp Stanisław Gądecki i bp Marek Izdebski z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego.
Rodzinne Spożywanie Biblii było spotkaniem modlitewnym, podczas którego wierni mogli wysłuchać recytacji fragmentów Biblii, psalmów śpiewanych przez chór i skosztować Pismo Święte, które zostało przygotowane w formie trzech tortów ozdobionych fragmentami Ewangelii.
Tegoroczne ekumeniczne Święto Biblii odbywa się pod hasłem: „Nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Boga”.
Wydarzeniem artystycznym święta będzie poniedziałkowy koncert XVIII wiecznych Nieszporów w Ameryce Łacińskiej na cztery chóry, solistów i orkiestrę pod dyrekcją Jana Sykulskiego, którego będzie można wysłuchać w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.
– Liczymy w tym roku na tłumy. Mamy nadzieję, że aula uniwersytecka okaże się za mała, bo ten koncert wart jest tego. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że nie każdy musi czuć bluesa, nie każdy musi być otwarty ekumenicznie na innych – powiedział ks. superintendent Jan Ostryk z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego.
Jak zaznaczył jeden z gospodarzy uroczystości ks. dr Tomasz Siuda z Kościoła Rzymskokatolickiego, pochylamy się nad Księgą Ksiąg wykorzystując wszystkie nasze uzdolnienia, także intelektualne. W związku z tym organizatorzy zapraszają na panel dyskusyjny pt. „Ewangelia – tajemna czy dobra Nowina?”, na którym w środę będzie można porozmawiać m.in. na temat głośnych niedawno publikacji: Ewangelii Judasza i Kodu Leonarda da Vinci .
Obchody święta zakończy ekumeniczne Nabożeństwo Słowa w poznańskiej Katedrze pod przewodnictwem abp. Gądeckiego i bp. Izdebskiego.
Święto Biblii zorganizowano po raz pierwszy w 2001 roku. Według pomysłodawców, przyświecała im idea zbliżenia się, chęć poznania. Doskonałym pretekstem okazało się wydanie ekumenicznego przekładu Nowego Testamentu.
Organizatorem imprezy jest Polska Grupa Ekumeniczna, w skład której wchodzą: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Kościół Rzymskokatolicki, Kościół Polskokatolicki, Kościół Zielonoświątkowy.