1 stycznia 2003 weszła w życie nowelizacja ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Dostosowuje ona nasze prawo do unijnego. Nowe opłaty dla punktów ksero i wydawców starych dzieł oraz objęcie ochroną prawną Internetu - to najważniejsze zmiany nowelizacji.
Z nowym rokiem punkty kserograficzne są objęte opłatą z tytułu praw autorskich, wynoszącą 3 proc. osiąganych przez nie wpływów. Przepisy prawa dopuszczają kopiowanie na własny użytek utworów, dzieł, książek, artykułów. Dopiero jednak od teraz ich twórcy będą mieli z tego tytułu korzyści - opłata trafi do twórców i wydawców kopiowanych dzieł. Ministerstwo Kultury nie wydało jeszcze rozporządzeń wykonawczych do nowych regulacji. Nie ma zatem na razie podstaw, by punkty ksero wnosiły opłaty.
Ważną nowością jest wprowadzenie ochrony prawnej praw autorskich, łamanych nagminnie w Internecie. By legalnie korzystać z zamieszczonego w sieci utworu, niezbędna jest umowa z jego twórcą określająca m.in. zakres jego wykorzystania.
Uściślone zostały także niejasne zasady wnoszenia przez wydawców i producentów opłat rzecz Funduszu Promocji Twórczości (FPT). Teraz będą oni musieli wnosić opłatę od utworów nie objętych prawem autorskim. Wysokość opłaty wynosi od 5 do 8 proc. wpływów brutto ze sprzedaży utworów.