Trwa ładowanie...

Uśmiech świata

Uśmiech świataŹródło: Inne
d11puq7
d11puq7

Zbiór fotografii przedstawiający uśmiechnięte twarze ludzi z całego świata znalazł się w książce Uśmiech świata autorstwa znanej podróżniczki i dziennikarki Elżbiety Dzikowskiej .

W Warszawie autorka spotkała się z czytelnikami. Jak oceniła, album ten może być dobrym antidotum na smutek obecnych czasów.

Wstęp do książki, która ukazała się nakładem wydawnictwa Rosikon Press, napisał Ryszard Kapuściński .
„Jakże potrzebny jest ten album teraz, w czasach przemocy i wrogości, w epoce zaślepionej nienawiści i żądzy upodlenia innych” – napisał Ryszard Kapuściński .

d11puq7

„Ludzie uśmiechając się, komunikują tym samym swoje dobre intencje, swoją przychylność wobec innych. (...) Autorka albumu wie o tym dobrze, dlatego to, czego szuka w ludzkiej twarzy, jest właśnie uśmiechem, pogodą, serdecznością. Jakby chciała powiedzieć: oto czego brakuje nam najbardziej, czego szukamy w spojrzeniu napotkanego człowieka, który darząc nas uśmiechem, przekazuje nam swoje najlepsze energie, znak swojego człowieczeństwa” – napisał Ryszard Kapuściński we wstępie do książki Dzikowskiej .

Według Dzikowskiej , uśmiech to najbardziej międzynarodowy język, który łączy ludzi wszędzie na świecie. Jak powiedziała autorka, do podjęcia jego tematu w książce zainspirowały ją obecne czasy.
– Spotykamy się tak często z biedą, nieszczęściem, gwałtami. Pomyślałam, że nie możemy stale patrzeć przez czarne okulary na świat – tłumaczyła Dzikowska .

Jej zdaniem, uśmiech ma działanie terapeutyczne, nie mówiąc już o tym, że czyni twarz piękniejszą.
– Uśmiech odmładza, wyzwala dobrą energię, podobno nawet regeneruje pamięć – powiedziała.

W książce Uśmiech świata zamieściła zdjęcia nowe, zrobione specjalnie na potrzeby tej publikacji, a także wiele fotografii starszych, wykonanych podczas jej podroży z poprzednich lat.

Najstarsze z fotografii opublikowanych w książce przedstawiają kobiety z Panamy i pochodzą z lat 70.

d11puq7

– Kiedy zobaczyłam, że zdjęć uśmiechniętych ludzi jest w moich zbiorach dużo, że one się korzystnie wyróżniają i że mi samej jest lepiej po ich obejrzeniu, postanowiłam robić takie fotografie celowo i je kolekcjonować – tłumaczyła podróżniczka.

Aby zrobić niektóre ze zdjęć, podróżowała specjalnie w różne rejony świata, m.in. do Chin, Izraela, Namibii, Botswany i Etiopii.
– Zauważyłam, że w biednych krajach ludzie uśmiechają się częściej. Potem jeździłam po Europie, bo stwierdziłam, że nie mam zdjęć uśmiechniętych Europejczyków. Ale w Europie miałam większy kłopot ze zdobyciem zdjęć uśmiechniętych twarzy niż na Wschodzie czy w Afryce – dodała.

d11puq7

Zaznaczyła, że nigdy nie prosiła fotografowanych osób, by jej pozowały.
– Jeśli byłby to uśmiech pozowany, wypadłby sztucznie. Czasami prowokowałam uśmiechy, sama najpierw uśmiechając się do ludzi – opowiadała autorka.

Książka Uśmiech świata zawiera kilkadziesiąt fotografii opatrzonych krótkimi opisami. Są tam zdjęcia ludzi w różnym wieku, z różnych krajów, m.in. z Japonii, Etiopii, Namibii, Somalii, Indii, Nepala, Bhutanu, Birmy, Tajlandii, Wietnamu, Chin, Wielkiej Brytanii, Bułgarii, Niemiec, Francji i Polski.

d11puq7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11puq7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj