Trwa ładowanie...
fantasy
Rachela Berkowska
24-01-2018 05:49

Ursula K. Le Guin nie żyje. Pisarka miała 88 lat

Ursula K. Le Guin, amerykańska pisarka SF i fantasy, zmarła w poniedziałek 22 stycznia w wieku 88 lat - podał "The New York Times". Jej śmierć potwierdził syn, Theo Downes - Le Guin. Poinformował, że od kilku miesięcy miała kłopoty ze zdrowiem.

Ursula K. Le Guin nie żyje. Pisarka miała 88 latŹródło: Wikipedia/CC BY-SA 3.0
d19xk5q
d19xk5q

Jej książki stały się klasyką nie tylko fantastyki, to kanon literatury pięknej. Pisała dla dorosłych, młodzieży i dzieci.

Ursula K. Le Guin - urodziła się 21 października w Berkley jako córka znanego antropologa Alfreda L. Kroebera i wywodzącej się z polskiej rodziny Krakowów badaczki indiańskiego folkloru i pisarki Theodore Kroeber. Wyniesiona z domu znajomość rytuałów, obrzędów i szamańskich praktyk, a także zainteresowanie i szacunek dla kulturowej odmienności i różnorodności wywarły duży wpływ na pisarstwo Le Guin, której twórczość utrzymana w konwencjach literatury science fiction i fantasy jest wysoko ceniona również poza kręgiem miłośników fantastyki.

Wybitnym osiągnięciem artystycznym Le Guin jest cykl fantasy o świecie Ziemiomorza, na którą składają się ”Czarnoksiężnik z Archipelagu”, Grobowce Atuanu , ”Najdalszy brzeg”, ”Tehanu”, ”Inny wiatr” i ”Opowieści z Ziemiomorza”. ”Potrzebowałam sześciu książek i trzydziestu lat życia, żeby opowiedzieć historię Geda i Tenar”, powiedziała we wstępie do polskiego wydania Ziemiomorza ( wydanie w przekładzie Stanisława Barańczaka).

d19xk5q

Prócz niezwykle sugestywnej wizji rzeczywistości, w której miejsce i funkcje zarezerwowane u nas dla nauki zajmuje magia, powieści te przynoszą interesujące portrety psychologiczne głównych bohaterów, a zwłaszcza bohaterek (pisarstwu Le Guin nieobce są umiarkowane tendencje feministyczne), a także niebanalne myślowe przesłania.

Przez całą twórczość Le Giun przewija się wątek równoważących się przeciwieństw (światła i ciemności, dobra i zła, życia i śmierci); mądrość i dojrzałość w tworzonych przez nią światach opierają się na świadomości, że dopiero taka równowaga stanowi ideał pełni i warunek harmonijnego istnienia. Niewątpliwie w jej pisarstwie można odnaleźć wpływy Wschodu, szczególnie taoizmu, a także m.in. idee psychologii głębi Junga.

Le Guin nie unikała problematyki społecznej, politycznej, o czym świadczą dwie jej książki, mające charakter literackich utopii: ”Wydziedziczeni” i ”Wracać wciąż do domu” - powieść będąca wszechstronną panoramą życia i kultury stworzonej przez pisarkę ludzkiej nacji, zamieszkującej w odległej przyszłości dzisiejszą Kalifornię.

Jej książki były tłumaczone na ponad 40 języków, sprzedane na świecie w milionach kopii. Przeważająca część jej twórczości została przełożona na polski dzięki staraniom m.in. takich tłumaczy, jak St. Barańczak, P. Braiter, P.W. Cholewa, M. Dutkiewicz, L. Jęczmyk, A. Sylwanowicz, Z. Uhrynowska-Hanasz.

d19xk5q

Le Guin była wielokrotnie nagradzana, zdobyła po kilka nagród Hugo i Nebula (zwanego Noblem Fantasy), jej książki chętnie ekranizowano (choć sama autorka była ekranizacjom raczej niechętna).

Pisarka zmarła 22 stycznia, miała 88 lat - podał "The New York Times".

Obejrzyj też: #dziejesiewkulturze

d19xk5q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19xk5q