Trwa ładowanie...
d10cptp

Urodziny Władysława Bartoszewskiego i jego nowe wspomnienia

d10cptp
d10cptp

* Władysław Bartoszewski kończy dziś 88 lat.*

Władysław Bartoszewski urodził się w 19 lutego 1922 roku w Warszawie. W okresie okupacji hitlerowskiej był więziony w obozie koncentracyjnym w Auschwitz, z którego został zwolniony w wyniku zabiegów PCK w Międzynarodowym Czerwonym Krzyżu. Jako żołnierz Armii Krajowej brał udział w Powstaniu Warszawskim, podczas którego został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami oraz Krzyżem Walecznych.

Po wojnie był prześladowany przez reżim komunistyczny. W latach 1946-48 i 1949-54 władze PRL więziły go pod zarzutem szpiegostwa. Został zrehabilitowany w 1955 roku.

Władysław Bartoszewski był dwukrotnie ministrem spraw zagranicznych, wcześniej ambasadorem, senatorem, a obecnie jest sekretarzem stanu w kancelarii premiera Donalda Tuska, pełnomocnikiem do spraw relacji międzynarodowych. Jest orędownikiem dialogu polsko-niemieckiego i polsko-żydowskiego. Pełni funkcję przewodniczącego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.

d10cptp

W książce Środowisko naturalne. Korzenie Władysław Bartoszewski opowiada o ludziach, którzy wywarli wpływ na kształtowanie się jego osobowości. Podczas czwartkowej promocji historyk zapowiedział napisanie kolejnych dwóch tomów wspomnień.

Władysław Bartoszewski w ciągu 88 lat życia spotkał wielu niezwykłych ludzi - zarówno tych powszechnie znanych, jak i zapomnianych przez historię. Niektórzy z nich wywarli szczególny wpływ na kształtowanie się jego osobowości i wybory, które w życiu podejmował. W tomie Środowisko naturalne. Korzenie Bartoszewski wspomina osoby, z którymi zetknął się w młodości, do roku 1945. Podczas promocji książki, która w środę trafiła do księgarń, Bartoszewski zapowiedział napisanie i opublikowanie jeszcze dwóch tomów wspomnień - tym razem o ludziach, których spotkał po wojnie.

Wśród bohaterów tomu Środowisko naturalne. Korzenie są nauczyciele szkolni Bartoszewskiego , ks. Julian Chrościcki, który przygotowywał go do pierwszej komunii świętej, ks. Jan Zieja, który zwrócił jego uwagę na okupacyjny los Żydów. Bartoszewski wspomina też znajomych z AK-owskiej konspiracji, wśród nich Hannę Czakę i Marię Kann. Z Wacławem Bojarskim (którego znał jeszcze z czasów szkolnych), Tadeuszem Gajcym i Zdzisławem Stroińskim studiowali razem na konspiracyjnym uniwersytecie. Latem 1942 roku Bartoszewski poznał też Jana Karskiego .

- Niewątpliwie wielki wpływ na kształtowanie się mojej osobowości wywarła Zofia Kossak-Szczucka , pisarka, której Krzyżowców i Pożogę pochłaniałem w liceum. Podczas okupacji los zetknął nas osobiście, to ona wciągnęła mnie w działalność Rady Pomocy Żydom Żegota. Nazywałem ją ciocią - wspominał Bartoszewski .

d10cptp

Obszerny rozdział poświęcony został znawcy Norwida Juliuszowi Gomulickiemu oraz krótkiej znajomości Bartoszewskiego z Miriamem Przesmyckim .

Michał Komar , który spisywał wspomnienia Bartoszewskiego , powiedział, że sylwetki przedwojennych i okupacyjnych znajomych przyszłego historyka układają się w swoisty portret warszawskiej inteligencji.
- To właśnie było „środowisko naturalne”, z którego wyrósł Bartoszewski , współtworząc je zresztą. Odnoszę wrażenie, że tych ludzi coś łączyło: wielka powaga w stosunku do własnych zobowiązań. Wszyscy ci ludzie, których Bartoszewski wspomina, uważali, że honor opiera się na spełnianiu obowiązków - powiedział Komar .

Książkę Środowisko naturalne. Korzenie opublikował Świat Książki.

d10cptp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10cptp