III Festiwal Kultury Dziecięcej rozpoczął się w niedzielę w Pacanowie. Z okazji 72. urodzin Koziołka Matołka, 70. urodzin jego młodszej siostry Małpki Fiki Miki oraz 200. rocznicy urodzin Hansa Christiana Andersena, do miasteczka przyjechały bajkowe postaci, artyści oraz dzieci z całej Polski.
Imprezę w Europejskiej Stolicy Bajki tradycyjnie rozpoczął przemarsz dzieci w towarzystwie baśniowych bohaterów, szczudlarzy i Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Bodzentyna uliczkami udekorowanymi wizerunkami postaci z książek o Matołku i Małpce Fiki Miki.
Organizatorzy przygotowali dla dzieci wiele atrakcji i niespodzianek, m.in. spektakle teatrów profesjonalnych i teatrzyków dziecięcych, występy zespołów muzycznych, iluzjonistów, konkursy. Wśród występujących znajdą się m.in. Joszko Broda, Kabaret Łowcy.B oraz Skaldowie.
Na rynku dzieci mogły obserwować, jak powstaje rzeźba Koziołka Matołka. Rzeźbiarz Krzysztof Kmiecik z Żar wykonuje bohatera książek Makuszyńskiego z jednego kawałka drewna dębowego. Na stadionie Dorota Stalińska i policjanci uczyli dzieci bezpiecznego zachowania na drodze. Małgorzata Potocka prowadziła Akademię Teatralną. Pacanów można było zobaczyć z lotu ptaka, wybierając się na wycieczkę balonem.
W poprzednich latach bajkowe święto przyciągnęło do niespełna półtoratysięcznego miasteczka na Powiślu 40 tysięcy gości. Impreza organizowana pod patronatem Ministerstwa Kultury we współpracy z Fundacją Ad Rem oraz gminą Pacanów ma na celu promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych.
Koziołka Matołka powołali do życia w 1933 roku pisarz Kornel Makuszyński i rysownik Marian Walentynowicz. Ten ostatni stworzył postać śmiesznego młodego kozła z maleńką bródką i hardą pańską miną, ubranego w krótkie czerwone spodenki. A pisarz prezentował go czytelnikowi jako syna kozy, mądrą głowę, miłe zwierzę czy szlachetną polską kozę. Dwa lata później stworzyli Małpkę Fiki Miki.
W niedzielę minister kultury Waldemar Dąbrowski zapowiedział utworzenie w Pacanowie Domu Kultury im. Koziołka Matołka. Minister przedstawił też koncepcję architektoniczną wyjątkowej budowli.
„To będzie dom pełen tajemnic, ale także tego wszystkiego, co niezbędne, aby zanurzyć się w aurze bajki. Będzie kino, teatrzyk, będzie biblioteka, ogródek i miejsce, gdzie dzieci będą mogły spotkać się ze zwierzętami. Chcemy, aby był to dom polskich dzieci, ale także by stał się pewnym wzorcem tego, co można zrobić w innych miejscowościach, które bardzo potrzebują tego typu domów kultury, tego całego pięknego świata, który zaklęty jest w literaturze” - powiedział minister.
Dąbrowski, który dwa lata temu ogłosił Pacanów Europejską Stolica Bajki, jest honorowym obywatelem miasteczka.
„Inspiracją dla wyjątkowego projektu była babka z piasku, ponieważ jest to pierwsza budowla, jaką wznosi każdy z nas - jest początkiem tajemniczych konstrukcji, zamków, pałaców, które nie tylko dzieci budują” - powiedział o swojej koncepcji architekt Bogdan Kulczyński.
Minister powiedział, że środki na realizację projektu pochodzić będą z funduszy europejskich. „To jest właśnie ta krystalizacja: w konkretnym przypadku można zobaczyć, co oznacza bycie w Unii Europejskiej, jakie sny możemy realizować. Oczywiście wymaga to wielkiej pracy, to nie jest łatwy proces, ale ja odchodząc z urzędu, zostawię to w taki sposób, że już nie będzie odwrotu” - zapowiedział.
Minister nie chciał powiedzieć, jakie będą koszty inwestycji, gdyż według niego, nie zostały jeszcze do końca oszacowane. Jego zdaniem, dom kultury powinien powstać w ciągu dwóch lat.
Wójt Pacanowa Henryk Kwas powiedział, że Dziecięcy Dom Kultury im. Koziołka Matołka mieścić się będzie w centrum miasteczka na gminnej działce. Gmina zapewniła już w budżecie środki na pokrycie części kosztów inwestycji. „W momencie gdy będzie gotowy projekt, to będziemy aplikować do ministra kultury i do UE” - zapowiedział.