We wtorek 18 maja, w 84. urodziny papieża Polaka Jana Pawła II, ukazuje się jego najnowsza książka zatytułowana Wstańcie, chodźmy!. Długoletni przyjaciel Jana Pawła II, jezuita ojciec Andrzej Koprowski powiedział o niej, że jest "fascynująca i pełna zaskoczeń".
Wstańcie, chodźmy! jest tomem wspomnień Jana Pawła II, dotyczących lat 1958-1978, kiedy Karol Wojtyła był biskupem krakowskim. Według ojca Koprowskiego "książka ta wciągnie w sposób nieprzewidywalny", przekonuje "autentycznością świadectwa" i "szczerością do bólu".
"- Mówię po sobie, bo siadając do lektury tej książki nastawiony byłem na to, że to będzie lektura wspomnień z okresu krakowskiego. Natomiast okazało się, że jest bez porównania czymś więcej, czymś bardziej wielowymiarowym" - powiedział o. Koprowski.
Wicedyrektor Radia Watykańskiego zauważył, że Wstańcie, chodźmy! to "bardzo ciekawa lektura pokazująca różne aspekty życia Kościoła, życia społeczeństwa i współczesnego świata. Zawiera bardzo wiele przemyśleń papieża dotyczących chrześcijaństwa, dotyczących człowieka w ogóle".
"- Według mnie, papież daje tą książką bardzo ciekawy sygnał: że jest potrzebne nauczanie oficjalne i urzędowe dokumenty, stanowiące zebranie w pewnym tekście treści intelektualnych i prawnych, ale Ojciec Święty uważa, że konieczne jest też do tego dopowiedzenie, świadectwo drogi jego osobistej wiary" - tłumaczył o. Koprowski.
Zwrócił uwagę, że "papież sam, zaraz na początku książki, zaznacza, że po opublikowaniu adhortacji apostolskiej Pastorem dabo vobis napisał książkę Dar i Tajemnica, by dać swoje osobiste świadectwo dotyczące tego, jak on przeżywa kapłaństwo".
Książka została dobrze przyjęta przez kapłanów, ale i przez młodzież, która szuka swojej drogi powołania. I to zasugerowało papieżowi potrzebę napisania książki pt.: Wstańcie, chodźmy!, która jest zamierzona przez niego jako dopowiedzenie osobiste adhortacji "Pastores gregis" dotyczącej posługi biskupów".
O. Koprowski powiedział, że nie wydaje mu się, aby nowa książka papieża "była w zamierzeniu Ojca Świętego wykładem doktrynalnym". Zaznaczył jednak, że Jan Paweł II "na różne sposoby sygnalizuje, że powołanie biskupa łączy się z dokonanym przez Chrystusa wyborem danego człowieka do całego łańcucha sukcesji apostolskiej".
Nowy tom wspomnień Jana Pawła II zawiera również nieznany dotąd epizod z życia Karola Wojtyły. Kiedy w 1958 roku otrzymał on wiadomość o nominacji biskupiej i przekazał ją ówczesnemu ordynariuszowi archidiecezji krakowskiej abp. Eugeniuszowi Baziakowi, usłyszał w odpowiedzi słowa "habemus papam", jakimi dwadzieścia lat później ogłoszono jego wybór na Stolicę Piotrową.